MENU
klinika

Arsyeja e tolerimit

Pse Perëndimi po ‘bën një sy qorr’ me Zelenskyn?

14.09.2019 - 16:20

“Zbatoni reformat me shpejtësi të madhe, pa vonesa të mëtejshme”, për këtë u zotua Volodymyr Zelenskiy kur u bë presidenti i Ukrainës.

Deri më tani, vëzhguesit brenda dhe jashtë vendit kanë duartrokitur qasjen e tij, por tani ka shenja që Perëndimi nuk aprovon më secilën nga lëvizjet e Zelenskiy.

Këtë javë, për shembull, ambasadorët e BE dhe Kanadez kritikuan një projekt në të cilin Zelenskiy propozoi të përgjysmojë numrin e gjyqtarëve të Gjykatës Supreme, përkatësisht nga maksimumi aktual 200 deri në 100. Një propozim i tillë normalisht duhet të paraprihet nga një analizë e plotë, ambasadorët shkruajtën në një letër drejtuar komiteteve parlamentare në fjalë, dhe ata kishin të drejtë.

Në verë, Zelenskiy propozoi që të zbatohet ligji për të gjithë nëpunësit civilë të rangut të lartë të epokës së Poroshenko, duke hequr kështu edhe fuqinë e tyre, megjithë kritikat e shumta. Projekt-ligji u miratua të enjten.

Në Ukrainë, një vijë e pafundme e projektligjeve shfaqen si vullneti i popullit, por janë, në thelb, autoritarë. Shembulli më i fundit është shkarkimi i parakohshëm i komisionit zgjedhor, i miratuar nga parlamenti të Premten.

Ndryshimet në kushtetutë janë shqetësuese. Parlamenti do të zvogëlohet nga 450 në 300 delegatë, që do të thotë se do të jetë më e lehtë të kontrollohet; ligjvënësit do të bëhen të ndjeshëm ndaj shantazhit, për shembull përmes heqjes së imunitetit (i cili tashmë ishte kaluar) ose heqjes së propozuar të mandatit nga ata që kalojnë seancat parlamentare. Në të njëjtën kohë, presidenti synon të marrë të drejtën për të emëruar dhe shkarkuar drejtuesit e Byrosë Shtetërore të Hetimit dhe Byrosë Kombëtare Kundër Korrupsionit.

Si mbështetësi më i rëndësishëm financiar i Ukrainës, Perëndimi ka shumë ndikim në vend, por po përballet me një dilemë. Është e vështirë të kritikosh dikë si Zelenskiy, i cili mori 73% të votave në zgjedhjet presidenciale dhe bashkatdhetarët e të cilit i besojnë atij në një shkallë të paprecedent. Më e rëndësishmja, duket se ka shpresë në Perëndim që, me Zelenskiy në krye, të mund të gjendej një zgjidhje për konfliktin me Rusinë. Shkëmbimi i fundit i të burgosurve midis Moskës dhe Kyiv i ka forcuar ato shpresa.

Është e mundur që Perëndimi, në rast të një afrimi midis Rusisë dhe Ukrainës, do të tundohet të “bëjë një sy qorr” ndaj gabimeve në politikën e brendshme të Ukrainës. Kjo do të ishte disi e kuptueshme.

Zelenskiy po e zgjeron fuqinë e tij në kurriz të demokracisë. Nëse vendet perëndimore tolerojnë qasjen e tij, ata do të humbasin besueshmërinë. Ukrainës i duhet një mesazh i qartë, jo vetëm nga diplomatët perëndimorë.

Periudha e madhështisë së Zelenskyt ka mbaruar.

Përkthyer dhe përshtatur nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pasaportat ruse për ukrainasit

Zelensky refuzon ofertën e Putinit

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Zgjedhje në Ukrainë, Zelensky drejt fitores