MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Pse shpërfillet konflikti i Japonisë dhe Koresë së Jugut?

07.09.2019 - 13:27

Nacionalizmi armiqësor i presidentit amerikan Donald Trump dhe përdorimi i tij i tregtisë si armë politike po imitohen nga aleatët kryesorë amerikanë, duke shtuar dëmin për interesat strategjikë amerikanë.

Një rast është çështja e Japonisë dhe Koreja e Jugut, të cilat janë tashmë në një konflikt për ankesat e shekullit të 20-të. Rezultati: Japonia ka kufizuar eksportet kryesore në Korenë e Jugut, dhe Seuli ka njoftuar se do të përfundojë një marrëveshje me Tokion, edhe pse të dy vendet përballen me një kërcënim në rritje nga Koreja e Veriut.

Kjo nuk është hera e parë që dy demokracitë e Azisë Lindore kanë patur konflikte për historinë e tyre të trazuar, përfshirë kolonizimin e Japonisë nga Koreja nga viti 1910 deri në 1945.

Konflikti filloi me një vendim të dyshimtë nga Gjykata Supreme e Koresë së Jugut, e cila tha se firmat japoneze duhet të kompensojnë Korenë e Jugut për punëtorët e detyruar gjatë Luftës së Dytë Botërore, megjithëse ka një traktat të 1965 që zgjidh këto kërkesa. Në korrik, qeveria japoneze e Shinzo Abe u përgjigj me një masë Trumpiane: kufizimet në eksportet në Korenë e Jugut, përfshirë kimikatet jetike për industrinë e saj të madhe të prodhimit të çipave.

Qeveria e mëparshme e Koresë së Jugut, nën konservatorin Park Geun-hye, kishte provuar të hiqte dorë nga vendimi i gjykatës pasi bëri një marrëveshje me Abe. Por Moon Jae-in, i cili e pasoi atë, zgjodhi të luante me pakënaqësinë. Ai u përgjigj në mënyrë agresive ndaj kufizimeve të eksportit japonez.

E gjithë kjo erdhi si një goditje për diplomatët amerikanë. Megjithatë, përveç lëshimit të një deklarate që kritikon lëvizjen e Koresë së Jugut, administrata Trump ka bërë shumë pak përpjekje për të qetësuar situatën.

Kjo e ka bërë bashkëpunimin midis tyre më urgjent se kurrë.

Presidenti Barack Obama e bëri prioritet lehtësimin e tensioneve midis këtyre aleatëve jetikë të SHBA, madje duke thirrur një takim tre-palësh me Park dhe Z. Abe për të thyer akullin midis tyre.

Trump, në të kundërt, është ankuar publikisht për thirrjen se ai duhet të bëjë diçka. “Në sa gjëra duhet të përfshihem?” u ankua ai pasi mori një kërkesë për ndërmjetësim nga Z. Moon në korrik.

Nisur nga një mendim i tillë, pozicioni strategjik i SHBA-së në Azinë Lindore po përkeqësohet në mënyrë të vazhdueshme, në avantazh të Koresë së Veriut dhe Kinës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN