MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Salvini po pret një tjetër mundësi

01.09.2019 - 18:43

Në politikë, asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Dhe në politikën italiane, asgjë nuk zgjat më shumë se disa muaj, ose kështu duket.

Skepticizmi nuk mund të shmanget lidhur me qëndrimin e një qeverie të re të koalicionit që po shfaqet në Romë.

Megjithatë, koalicioni i ri përfaqëson një zhvillim potencialisht premtues. Ai do të zëvendësonte një koalicion populist të majtë 14-mujor, i cili ishte dominuar gjithnjë e më shumë nga Matteo Salvini, i cili bëri emër përmes sulmeve të pamëshirshme ndaj Bashkimit Evropian dhe një qëndrim armiqësor ndaj migrantëve që kalojnë Mesdheun dhe drejt grupet joqeveritare që i ndihmojnë ata.

Duke qenë në vendin e parë në sondazhet e opinioneve, kreu i partisë Lidhja përshpejtoi krizën aktuale, me besimin se ai mund të fitonte zgjedhjet pasi shpërndau koalicionin e tij me Lëvizjen Pesë Yje .

Salvini nuk arriti të parashikonte që Pesë Yje do të përqëndrohej në një aleancë të re parlamentare me rivalët e saj. Nëse të dy palët mund të ruajnë armëpushimin e tyre, mandati i ri i shumicës së tyre mund të zgjasë deri në vitin 2023.

Kjo ndodh vetëm nëse qeveria e re ka sukses, e cila varet nga aftësia e kryeministrit, Giuseppe Conte. Ai ka befasuar tashmë me fjalimin nxitës në të cilën ai e qortoi Salvinin, duke e quajtur “të papërgjegjshëm”.

Bashkimi Evropian mund ta bëjë punën më të lehtë për Conte duke miratuar reforma pro-rritjes në politikat e saj fiskale, dhe duke kryer një shpërndarje më racionale dhe efikase të migrantëve tek anëtarët e BE.

Brukseli dhe Roma duhet të shfrytëzojnë urgjentisht mundësinë për të punuar së bashku, sepse Salvini mbetet një forcë e fuqishme në politikën italiane, duke pritur të shfrytëzojë çdo gabim të Conte për të siguruar rikthimin e tij.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financimet e paligjshme nga Rusia

“Russiagate”, Conte i del në mbrojtje Salvinit

Përplasja mes koalicionit në pushtet

Conte sulmon Salvinin: I pabesë!