MENU
klinika

Lehtësim i tensioneve mes fqinjëve

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit

07.09.2019 - 16:49

Rusia dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve.

Të liruarit përfshijnë 24 marinar ukrainas si dhe një person të përfshirë në aksidentin e rrëzimit të avionit MH17 që la të vdekur 298 persona. Ky shkëmbim pritet të ulë tensionet midis dy vendeve.

Shkëmbimi shpresohet të lehtësojë tensionet midis dy fqinjëve.

Duke përshëndetur ukrainasit në aeroport, Presidenti Volodymyr Zelensky tha: “Ne duhet të bëjmë të gjitha hapat për të përfunduar këtë luftë të tmerrshme.” Rusia tha se ishte e lumtur që qytetarët e saj ishin kthyer në shtëpi.

 

Marrëdhëniet midis dy vendeve u përkeqësuan në mënyrë dramatike në vitin 2014, kur Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe rebelët e mbështetur nga Rusia filluan një kryengritje në dy rajone të Ukrainës lindore. Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë në konflikt në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Në prill, ukrainasit zgjodhën një president të ri. Zelensky tha që përparësia e tij kryesore ishte përfundimi i konfliktit.

Zyrtarët rusë kanë thënë se përparimi drejt lirimit të të burgosurve është thelbësor për përmirësimin e situatës dhe “zgjidhjes së krizës së Ukrainës”.

Bisedimet për çështjen jashtëzakonisht të ndjeshme u mbajtën në fshehtësi të plotë, me zyrtarët ukrainas dhe rusë që theksuan se çdo rrjedhje mund të prishë shkëmbimin.

Rusia nuk ka konfirmuar ende emrat e të burgosurve që janë liruar nga Ukraina. Ribashkimet fillestare u mbajtën pas dyerve të mbyllura. Në Ukrainë, skena ishte shumë e ndryshme. Të burgosurit e liruar nga Rusia u bashkuan me të afërmit e tyre në aeroportin e aeroportit Boryspil të Kievit, të rrethuar nga shtypi.

Qeveria e Ukrainës që nga ajo kohë ka publikuar një listë të 35 të burgosurve të lëshuar nga Rusia. Ai përfshin 24 marinarë ukrainas, të cilët Rusia i arrestoi në nëntor të vitit të kaluar.

Ata u kapën së bashku me tre anije detare ndërsa u përpoqën të kalonin përmes ngushticës së Kerçit, e vetmja rrugë për të hyrë në portet e Ukrainës në Detin e Azovit. Në maj një gjykatë ndërkombëtare urdhëroi Rusinë ti lëshonte ata dhe anijet.

Rusia nuk ka konfirmuar zyrtarisht emrat e të liruarve. Por personi më i diskutuar që Ukraina dërgoi në Rusi është Volodymyr Tsemakh, një komandant i mbrojtjes ajrore për rebelët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës.

Tsemakh, 58 vjeç, është një “person me interes” në hetimin e drejtuar nga Hollanda për të shtënat në vitin 2014 mbi Avionin e Malaysian Airlines MH17, i cili çoi në vdekjen e 298 personave në bord.