MENU
klinika

Shakaja e presidentit rus

Putin: Patjetër që do të ndërhyjmë në zgjedhjet e SHBA

03.10.2019 - 11:46

Presidenti rus Vladimir Putin ‘u tall’ me krizën politike të vazhdueshme në SHBA, duke bërë shaka për zgjedhjet të mërkurën.

Kur u pyet për shqetësimet që Rusia mund të ndërhynte në zgjedhjet e SHBA në vitin 2020, ai u përgjigj: “Unë do t’ju them një sekret: Po, ne do ta bëjmë patjetër,” tha Putin. “Vetëm mos i thuaj askujt,” shtoi ai, duke pëshpëritur.

Putin ishte në një panel në Javën Ruse të Energjisë, së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të OPEC-ut, Mohamed Barkindo dhe të tjerë.

“E dini, ne kemi mjaft probleme tonat,” vazhdoi Putin. “Ne jemi të angazhuar në zgjidhjen e problemeve të brendshme”.

Putin gjithashtu komentoi lidhur me skandalin e bisedës së Presidentit amerikan Donald Trump më 25 korrik me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, duke thënë se Moska i kërkoi Shtëpisë së Bardhë detaje nga biseda e tij për vitin 2018 me Trump në Helsinki.

“Shikoni, unë nuk kam qenë president gjatë gjithë jetës sime, por jeta më ka mësuar se çdo bisedë e mia mund të bëhet publike,” tha Putin kur u pyet për skandalin Trump-Ukrainë.

Thirrja telefonike e Trumpit me Presidentin e Ukrainës shkaktoi reagime të ashpra dhe demokratët bënë një kërkesë për shkarkim të Presidentit amerikan.

Një transkriptim i telefonatës së lëshuar nga Shtëpia e Bardhë tregon se Trump e shtyu vazhdimisht Zelenskyn të hetojë ish-Presidentin Joe Biden dhe djalin e tij Hunter, i cili shërbeu në bordin e një kompanie ukrainase të gazit natyror. Putin vlerësoi të mërkurën hetimin e fajësimit.

Putin gjithashtu tha se ai nuk shihte “asnjë provë” për të treguar që Irani ishte pas sulmeve të muajit të kaluar mbi objektin e naftës Arabe Saudite.

Sipas RIA-Novosti, Putini shtoi se agjensitë e inteligjencës amerikane “deri më tani nuk kanë paraqitur asnjë provë.

Muajin e kaluar CNN raportoi se hetuesit sauditë dhe ata amerikanë kishin përcaktuar “me një probabilitet shumë të lartë” që sulmi i shtatorit në industrinë e naftës saudite ishte nisur nga një bazë iraniane në Iran afër kufirit me Irakun, sipas një burimi të njohur me hetimin. Ministri i Jashtëm i Iranit Javad Zarif ka mohuar që Irani ishte i përfshirë në sulme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Akuzat e Rusisë dhe Kinës

“SHBA po nxit garën e re të armëve”