MENU
klinika

Operacioni në Siri

Trump: Shkatërrojmë ekonominë e Turqisë nëse kalohen limitet

08.10.2019 - 12:50

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon “përtej kufijve” pas vendimit të tij të befasishëm për tërheqjen e forcave amerikane nga veri-lindja e Sirisë.

Në një seri postimesh në Twitter, Trump mbrojti lëvizjen e tij, e cila mund t’i hapë rrugën Turqisë për të filluar një sulm ndaj luftëtarëve kurdë përtej kufirit. Tërheqja u kritikua shumë edhe nga aleatët republikanë të Trump.

Forcat kurde ishin aleatët kryesorë të SHBA-së në mposhtjen e Shtetit Islamik (IS) në Siri. Por Turqia i konsideron militantët kurdë si terroristë.

SHBA ka rreth 1.000 trupa në të gjithë Sirinë, por vetëm një pjesë ishin tërhequr nga zona kufitare, sipas një zyrtari të lartë të departamentit të shtetit.

Trump fillimish postoi të hënën se ai ishte zgjedhur “daljen nga këto luftëra qesharake të pafund” dhe se “Turqia, Evropa, Siria, Irani, Iraku, Rusia dhe kurdët tani do të duhet ta kuptonin situatën”.

Kjo kishte ndjekur një telefonatë të Dielën me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, pas së cilës Shtëpia e Bardhë tha se Turqia do të “vazhdonte me operacionin e saj të planifikuar për një kohë të gjatë në veri të Sirisë” dhe forcat amerikane “nuk do të ishin më në zonën e afërt”.

Pas akuzave nga aleatët kurdë të SHBA-së se ata ishin “goditur me thikë në shpinë” dhe kritika nga i gjithë spektri politik amerikan, Trump postoi shumë në Twitter vonë të hënën, duke paralajmëruar Turqinë të mos përfitonte nga vendimi i tij, duke thënë se ai mund të “shkatërrojë ekonominë e saj”.

Ai gjithashtu tha se do të kishte “telashe të mëdha” nëse “ndonjë nga njerëzit e tij lëndohej”.