MENU
klinika

Nga The Wall Street Journal

NATO në rrezik! Erdogan më shumë se kurrë pranë Putinit

25.12.2019 - 16:35

Presidenti i Turqisë ka paralajmëruar se ai do të dëbonte forcat e SHBA nga dy baza ushtarake në vendin e tij nëse Uashingtoni vendos sanksione të reja për qeverinë e tij, duke krijuar një pengesë për aleancën e NATO-s, ndërsa përpiqet të përballojë lidhjet e Ankarasë me Rusinë.

Në një intervistë këtë muaj, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha nëse SHBA dënon Turqinë për blerjen e një sistemi rus të mbrojtjes ajrore, atëherë, “ne mund t’i mbyllim Incirlik dhe Kureci”, ku SHBA mban armë bërthamore.

Deklarata solli një reagim nga Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Mark Esper, tha se kjo vinte në pikëpyetje përkushtimin e Turqisë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut.

“Ata kanë atë të drejtë për të strehuar ose për të mos strehuar trupat e huaja,” tha Esper. “Por përsëri, unë mendoj se kjo është çështje aleance, angazhimi për aleancën, nëse me të vërtetë ata i kanë seriozisht ato që thonë.”

Turqia, ka ndërmarrë hapa janë kundërshtuar nga Uashingtoni dhe pjesa tjetër e aleancës, përfshirë dërgimin e ushtrisë së saj në veri të Sirisë dhe blerjen e sistemit rus të raketave S- 400.

“Duket sikur shikon një aksident me makinë që lëviz fare ngadaltë,” tha një diplomat perëndimor në Turqi.

Administrata Trump ka kërkuar që ta ndalojë Ankaranë të lidhet edhe më shumë me Moskën.

Por Presidenti Trump ka “luftuar” me ligjvënës të zemëruar amerikanë, të cilët kanë votuar për të ndëshkuar Turqinë.

Trump në mes të nëntorit priti homologun e tij turk në Shtëpinë e Bardhë, duke e quajtur atë një “mik shumë të mirë”. Sidoqoftë, këtë muaj ai nënshkroi një projektligj mbrojtës që përfshinte sanksione kundër Turqisë, veçanërisht ndalimin e shpërndarjes së avionëve luftarakë amerikanë të porositur nga Turqia.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë thonë se nuk ka më kohë për rregullimin e marrëdhënieve Turqi-SHBA.

Udhëheqësit e Aleancës e kaluan me sukses takimin në Londër këtë muaj, ku ata festuan përvjetorin e 70-të të aleancës, ku arritën marrëveshje për çështje strategjike.

Sidoqoftë, në takim, pati kritika për Turqinë, e cila tha se do të mbështeste një plan të ri mbrojtjeje për Poloninë dhe vendet baltike që ai kishte kërcënuar të bllokonte, duke kërkuar njohjen e grupeve të armatosura kurde si terroriste në këmbim.

“Interesat kombëtar të sigurisë turke duhet të konsiderohen si një nga çështjet kryesore për SHBA dhe NATO”, tha Ahmet Berat Conkar, një ligjvënës turk i lidhur me Partinë AK në pushtet të Erdogan, dhe nënkryetari i delegacionit të Turqisë në Parlamentin e NATO-s.

Turqia, e cila tashmë është duke bashkëpunuar me Rusinë në veri të Sirisë, tani po kërkon gjithashtu të bashkëpunojë me Rusinë në Libinë e shkatërruar nga lufta.

“Turqia ka nisur një luftë dhe ajo po fiton,” tha një diplomat evropian në NATO.

Nga James Marson dhe David Gauthier-Villars, The Wall Street Journal

Përkthyer dhe përshtatur nga The Wall Street Journal/ konica.al