MENU
klinika

Gjenerali rus paralajmëron

“NATO po përgatitet për luftë”

19.12.2019 - 14:23

Stërvitjet e NATO-s afër kufirit rus mund të shkaktojnë një “luftë”, ka pohuar një gjeneral rus.

Valery Gerasimov akuzoi NATO-n për shtimin e tensioneve në Evropë.

NATO ka organizuar stërvitje në kombet që janë në kufi me Rusinë së bashku me Norvegjinë, Letoninë dhe Estoninë këtë vit.

Sistemi i ri, i quajtur Kupol, është krijuar për të zbuluar raketa balistike dhe vëzhgimin e tyre. Si pjesë e programit, tre satelitët paralajmërues të njohur si Tundra tashmë janë futur në orbitë, duke filluar nga 2015.

Normal Valery Gerasimov deklaroi se satelitët më të fundit kishin shtuar në mënyrë të konsiderueshme aftësinë e Rusisë për të siguruar zbulimin e lëshimeve dhe raketave balistike ndërkontinentale.

Ai foli në një konferencë të Ministrisë së Mbrojtjes një ditë pasi Kongresi Amerikan akreditoi një faturë shpenzimi prej 738biliardë dollarë (564biliardë dollarë).

Moska ka shprehur vazhdimisht shqetësim për vendosjen e forcave të NATO-s brenda vendeve baltike që kufizojnë Rusinë. Lidhjet midis Rusisë dhe Perëndimit janë tensionuar shumë.

Aneksimi i Krimesë nga Rusia, ndërhyrja e tij e pretenduar në zgjedhjet perëndimore dhe komploti i vrasjes ndaj Sergei Skripal në Britani kanë shkaktuar të gjitha krizat diplomatike.

Moska gjithashtu ka organizuar video lojëra luftarake intensive, së bashku me aplikimin e lëshimit të një numri të raketave balistike ndërkontinentale.

Anije luftarake dhe bomba strategjike kanë qëlluar gjithashtu raketa lundrimi në objektivat e kontrollit në rutinat e stërvitjes që përfshijnë 12,000 trupa dhe 105 aeroplanë.

Pakti i vitit 1987 i nënshkruar nga Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbachev kishte ndaluar armët e lëshuara nga toka me varg midis 300 dhe, 400 milje.

Sidoqoftë Uashingtoni akuzoi Moskën për shkeljen e traktatit dhe prodhimin e raketave të paligjshme.

Putini u kërkoi shefave të tij të mbrojtjes të “merrnin masa për tu përgjigjur”.

Drejtuesit evropianë kanë shprehur frikë për rezultatet e prishjes së traktatit, mes çështjeve të një gare armësh që nuk shihet për arsyen e Betejës së Ftohtë.

Përkthyer dhe përshtatur nga Herald Publicist.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN