MENU
klinika

Nga The Washington Post

Në betejën për demokraci, 2019-ta ishte një pikë kthese!

29.12.2019 - 18:33

Kur të shkruhet historia e kohës sonë, viti 2019 mund të jetë si pikë kthese në betejën për demokracinë liberale, një vit kur miliona njerëz u ngritën për të luftuar kundër forcave që shkelin vlerat e shoqërive të lira.

Kryengritjet Arabe të Pranverës që filluan këtë dekadë, duke filluar në Tunizi në Dhjetor 2010, dukej se po ngjallnin disi lirinë.

Udhëheqës të tillë si Vladimir Putin, Xi Jinping, Abdel Fatah al-Sissi dhe Rexhep Tajip Erdogan forcuan fuqinë e tyre dhe frymëzuan të tjerë në të gjithë botën.

Në vitin 2019, më në fund kishte protestues, votues dhe aktivistë të rishfaqin besimin e tyre në idealet demokratike. Por beteja është shtrirë edhe më tej, nga Shtetet e Bashkuara në Evropën Lindore, nga Afrika në Azi dhe Amerikën Latine.

Gara kryesore po zhvillohet në Shtetet e Bashkuara, por rrënjët e thella demokratike e bëjnë atë të pajisur mirë për të kundërshtuar trendin autoritar. Shtetet e Bashkuara mbeten një demokraci e fuqishme, por ajo gjithashtu është një nga vendet ku demokracia, sipas Freedom House, “është dobësuar ndjeshëm”, pjesërisht falë një presidenti që fillon sulme të vazhdueshme “mbi sundimin e ligjitdhe parime dhe norma të tjera të demokracisë.

Në vitin 2019, megjithatë, në Evropë, nacionalistët populistë pësuan humbje tronditëse në qytetet e mëdha.

Ndërkohë, në Sudan, demonstruesit arritën jashtëzakonisht të rrëzonin Omar Hassan al-Bashir. Vendi përballet me sfida të panumërta, por Bashir qëndron në burg..

Në Algjeri, demonstruesit rrëzuan një udhëheqës tjetër në dukje të palëvizshëm.

Në Hong-Kong, protestuesit kanë qenë duke sfiduar Pekinin dhe regjimin e saj të kukullave pr javë të tëra, edhe kur Kina lëshonte ​​paralajmërime frikësuese.

Në Indi, lëvizjet e kryeministrit Narendra Modi për të hequr dorë nga të drejtat e muslimanëve të Indisë, paten një reagim gjithë zemërim, jo vetëm nga vetë muslimanët, por edhe nga mbrojtësit e një Indie laike, demokratike.

Nëse historia përcakton apo jo që viti 2019 ishte viti kur njerëzit filluan të kthenin valën kundër nacionalistëve autokratë, kjo do të mësohet më vonë.

Forcat e demokracisë u bashkuan. Rezultati i përpjekjeve të tyre do të bëhet i dukshëm në vitin 2020.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…