MENU
klinika

Editorial i The New York Times

Zelensky, i vetëm në luftën kundër Putinit…

12.12.2019 - 12:45

Detajet komplekse të konfliktit Rusi-Ukrainë dhe mënyrat se si administrata Trump ka dështuar lidhur meUkrainën, u bënë të qarta kur Presidenti Volodymyr Zelensky i Ukrainës zhvilloi takimin e tij të parë me Presidentin Vladimir Putin të Rusisë të hënën.

Takimi, në Paris, i organizuar nga Presidenti Emmanuel Macron i Francës dhe i pranishëm nga kancelarja Angela Merkel e Gjermanisë, ishte një përpjekje për të ringjallur një proces paqeje që filloi nën ndërmjetësimin francez dhe gjerman në kryeqytetin Bjellorusi, Minsk, në vitin 2015.

Zgjidhja e konfliktit ishte një premtim i madh i presidentit të ri. Në Paris, Zelensky kishte pak karta për të luajtur pa amerikanët në krahun e tij.

Shtetet e Bashkuara kurrë nuk kanë qenë pjesëmarrëse zyrtare në procesin e Minskut.

Por shumë zyrtarë këshilluan qeverinë dhe e mbajtën qeverinë amerikane të informuar për gjendjen komplekse.

Shumë prej tyre ishin kastrat e personazheve në seancat dëgjimore të impeachmentit, Kurt Volker, ish-i dërguari special në procesin e paqes; Marie Yovanovitch, ish-ambasadore në Kiev; dhe Fiona Hill, ish-këshilltarja për Evropën dhe Rusinë në Shtëpinë e Bardhë.

Vetëm William Taylor Jr., ambasadori në detyrë në Kyiv, është akoma aktiv, por pasi u pushua, fjalët e tij mbajnë pak peshë.

Zelensky, gjatë një takimi në Kombet e Bashkuara në Shtator, “Unë me të vërtetë shpresoj që ju dhe Presidenti Putin të bashkoheni dhe të mund të zgjidhin problemin tuaj.”

Por problemi është që Putin nuk ka asnjë interes për ta zgjidhur çështjen.

Edhe vetë Ukraina nuk e di se si ta zgjidhë krizën.

Nacionalistët i shohin çdo negociatë me Rusinë si humbje, ndërsa Zelensky u zgjodh me mbështetjen e atyre që shpresonin se ai mund të gjente një mënyrë për t’i dhënë fund një konflikti që tashmë ka marrë 13,000 jetë.

Përçmimi i Trump për Ukrainën u shfaq edhe të martën kur ai ftoi Ministrin e Jashtëm rus, Sergej Lavrov, në Shtëpinë e Bardhë.

Takimi i Zelensky me Putin përfundoi me një armëpushim tjetër dhe një shkëmbim të të burgosurve, por asnjë përparim i vërtetë drejt përfundimit të konfliktit.

Zelensky, nuk mund të bëjë i vetëm përparim.

Një rezolutë e vërtetë kërkon një zgjidhje në luftën e rinovuar midis Lindjes dhe Perëndimit, në të cilën Ukraina është një peng kryesor.

Zelensky kishte nevojë për një takim me Trump  për t’i demonstruar popullit të tij se ata nuk janë vetëm.

Macron dhe Merkel me dëshirë u përpoqën të hynin, dhe Zelensky guxoi të takohej me Putinin pa ndonjë mbështetje nga Uashingtoni, por mungesa e amerikanëve ishte shqetësuese.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN