MENU
klinika

Simptomat e para të kësaj sëmundje

Dhimbje koke dhe qafe, ja çfarë paralajmërojnë

20.01.2020 - 20:37

Displazia fibromuskulare (FMD) është zhvillimi anormal i rritjes së qelizave në muret e arterieve që mund të bëjnë që enët të ngushtohen ose fryhen.

Zakonisht preken arteriet karotide, të cilat kalojnë nëpër qafë dhe furnizojnë trurin me gjak . Arteriet brenda trurit dhe veshkave gjithashtu mund të preken. Një model karakteristik i “vargut të rruazave” i shkaktuar nga ngushtimi dhe zmadhimi i alternuar i arteries mund të bllokojë ose zvogëlojë rrjedhën e gjakut në tru, duke shkaktuar një goditje ose mini-goditje. Disa pacientë nuk pësojnë simptoma të sëmundjes ndërsa të tjerët mund të kenë presion të lartë të gjakut, marramendje ose vertigo, dhimbje koke kronike, aneurizëm intracranial, kumbim në veshë, dobësi ose mpirje në fytyrë, dhimbje në qafë ose ndryshime në vizion.

FMD është parë më shpesh tek personat e moshës 25 deri në 50 vjeç dhe prek gratë më shpesh se burrat. Më shumë se një anëtar i familjes mund të preket nga sëmundja. Shkaku i FMD është i panjohur. Një angiogram mund të zbulojë shkallën e ngushtimit ose pengimit të arteries dhe të identifikojë ndryshime të tilla si një lot (carje) ose zonë e dobët (aneurizëm) në murin e eneve. FMD gjithashtu mund të diagnostikohet duke përdorur tomografi të llogaritur, imazhe të rezonancës magnetike ose ultratinguj.

kolana e librave

Nuk ka asnjë protokoll standard për të trajtuar FMD. Cdo trajtim për të përmirësuar rrjedhën e gjakut bazohet në arteriet e prekura dhe përparimin dhe ashpërsinë e sëmundjes. Arteriet karotide duhet të testohen nëse FMD është gjetur diku tjetër në trup pasi përfshirja e karotideve është e lidhur me një rrezik të shtuar të goditjes. Pacientët me ngushtim minimal mund të marrin një antiplumbetë ditore si një aspirinë ose një antikoagulant për të holluar gjakun dhe për të zvogëluar shanset që mund të formohet një mpiksje. Medikamente të tilla si aspirina mund të merren edhe për dhimbje koke dhe qafë, simptoma që mund të vijnë nga FMD.

higjiena e dhimbjes se kokes-konica.al

Pacientët me sëmundje arteriale që pinë duhan duhet të inkurajohen të braktisin pasi pirja e duhanit përkeqëson sëmundjen. Trajtimi i mëtejshëm mund të përfshijë angioplastikë, në të cilën futet një tullumbace e vogël përmes një kateteri dhe fryhet për të hapur arteriet. Tuba të vegjël të quajtur stent mund të futen për të mbajtur arteriet e hapura. Kirurgjia mund të jetë e nevojshme për të trajtuar aneurizmat që kanë potencial të këputjes dhe të shkaktojnë gjakderdhje brenda trurit.

Aktualisht nuk ka kurë për FMD. Ilaçet dhe angioplastika mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes fillestare ose të përsëritur. Në raste të rralla, aneurizmat e lidhura me FMD mund të shpërthejnë dhe rrjedh gjak në tru, duke shkaktuar goditje në tru, dëmtim të përhershëm nervor ose vdekje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Historia e pazakontë e Endrit

“Tumori i trurit”- më thanë mjekët!