MENU
klinika

Ja kush janë

Disa këshilla për të lehtësuar dhimbjen e veshit

20.01.2020 - 12:30

Një nga problemet që shkakton siklet janë dhimbjet e veshit. Kjo dhimbje e bezdisshme ndikon në punën tonë, si dhe në momentet tona të kohës së lirë dhe relaksimit. Sidoqoftë, për fat të mirë ka disa mjete shtëpiake që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e tij.

Ne duam të ndajmë me ju disa këshilla që mund të lehtësojnë dhimbjen e veshit. Mos harroni të konsultoheni me një mjek përpara se t’i vini në praktikë.

  1. Ilaçe qetësuese

Disa ilaçe pa recetë që mund të ndihmojnë në kontrollin e dhimbjes që lidhet me një infeksion në vesh janë acetaminofeni, ibuprofen dhe aspirina. Është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për dozat e duhura dhe të konsultoheni me një mjek para se t’i jepni fëmijëve dhe foshnjave, pasi zakonisht ata kanë nevojë për doza më të vogla. Mbani në mend se nuk është e sigurt për të miturit të marrin aspirinë.

 

  1. Kompresa të ftohta ose të ngrohta

Kompresa të ngrohta ose të ftohta mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen. Vendosini ato në veshin tuaj për 10 minuta, duke alternuar në mes të nxehtit dhe të ftohtit. Ju gjithashtu mund të përdorni ose kompresa thjesht të nxehta ose thjesht të ftohta. Kjo metodë mund të përdoret tek të rriturit dhe fëmijët, duke pasur kujdes që të mos aplikoni akull direkt në veshët e fëmijëve. Fëmijët nuk duhet të përdorin kurrë këtë metodë pa mbikëqyrjen e të rriturve.

 

  1. Vaj ulliri

Edhe pse nuk ka shkencë për ta mbështetur këtë, një ilaç i rekomanduar popullor është vaji i ullirit. Cilësia e tij ndihmon për të zvogëluar dhimbjen e shkaktuar nga akumulimi i dyllit. Akademia Amerikane e Pediatrisë tregon se vendosja e disa pikave të ngrohta të vajit të ullirit në vesh mund të ketë një efekt anti-inflamator që mund të zvogëlojë dhimbjen.

 

  1. Masazhi

Për dhimbjen e shkaktuar nga problemet me muskujt e përtypjes, provoni butësisht të masazhoni zonën duke aplikuar presion dhe duke filluar pas veshëve, duke lëvizur drejt qafës, dhe pastaj drejt pjesës së përparme. Ky lloj masazhi gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të shkaktuara nga një infeksion i veshit.

 

  1. Ilaçi i Pikave në vesh

Këto pika mund të blihen edhe në farmacitë on line. Ato janë bërë me ekstrakte bimore dhe janë të dobishme për uljen e presionit të shkaktuar nga dylli i veshit. Është zbuluar se këto lloje ilaçe me pika janë po aq efektive sa trajtimet me antibiotikë; megjithatë, rekomandohet të këshilloheni me një mjek përpara se t’i përdorni ato tek foshnjat.

 

  1. Xhenxhefill

Xhenxhefilli mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes falë vetive të tij natyrore, si dhe faktit që është antimikrobik dhe antifungal. Thjesht aplikoni lëng xhenxhefilli të ngrohtë rreth kanalit të jashtëm të veshit, pa e vendosur në vesh.

 

  1. Hudhra

Për shumë vite, hudhra është përdorur si një ndihmë për të lehtësuar dhimbjen dhe parandaluar infeksionet, falë vetive të saj anti-inflamatore dhe antimikrobiale. Për të qetësuar dhimbjen, thithni hudhrën  e grirë në vajin e susamit për disa minuta.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN