MENU
klinika

As mjekët nuk mund ta shpjegojnë

Njihuni me antibiotikun më të fuqishëm natyral që ekziston

21.01.2020 - 18:59

Ka shumë antibiotikë natyralë që ekzistojnë në botën tonë. Mjalti, shafrani i fortë dhe hudhra janë disa nga më të njohurat dhe më të shijshmet.

Mjalti është i aftë të luftojë infeksionet pa krijuar baktere rezistente ndaj antibiotikëve.

Një studim i botuar në Revistën Evropiane të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive, zbuloi se mjalti shkatërroi çdo baktere ose patogjen që ata e provuan atë.

Sipas Dr. Dee Carter:

“Hulumtimi ynë është i pari që tregon qartë se këto produkte me bazë mjalti në shumë raste mund të zëvendësojnë kremrat me antibiotikë në plagë. Përdorimi i mjaltit si një trajtim i ndërmjetëm mund të zgjasë gjithashtu jetën e antibiotikëve.”

Së dyti, shafrani i Indisë është një çudi tjetër e natyrës me një mori përfitimesh shëndetësore. Përbërjet më të rëndësishme që gjenden brenda shafran i Indisë njihen si kurkuminoide.

Këto janë veti të fuqishme antioksiduese, antiseptike, anti-inflamatore, antibakteriale dhe anti-kërpudhore.

Kombinimi i këtyre të dyjave është raportuar si antibiotiku natyror më i fuqishëm në ekzistencë. Zakonisht përdoret në mjekësinë Ayurvedic dhe njihet si Mjalti i Artë.

Kohët e fundit, ajo është bërë gjithnjë e më popullore edhe në mjekësinë perëndimore.

Sipas BenefitsOfHoney:

“Mjalti është një ilaç i paçmueshëm natyror për një mori sëmundjesh dhe sëmundjesh, duke përfshirë dispepsi, ftohjen, gripin, astmën, hipertensionin, presionin e lartë të gjakut, sheqerin e lartë në gjak, artritin, diabetin, sëmundjet e zemrës, depresionin dhe ankthin, inflamacionin e plagëve dhe djegiet, etj. ekzemë, psoriasis dhe aknet, dhe plakja (mbron mëlçinë dhe veshkat) “.

kolana e librave

“Një studim ka treguar se një ilaç Ayurvedic që përmban shafranin e Indisë dhe mjaltë si dy nga përbërësit aktivë stimulojnë prodhimin dhe funksionalitetin e qelizave imune dhe kështu, mund të rezultojnë në imunitet të përmirësuar kundër sëmundjeve.

Kombinimi i shafranit me mjaltë rrit aktivitetin e tij anti-mikrobik. Ata së bashku mund të veprojnë kundër një sërë shtameve bakteriale dhe kërpudhore të njohura për shkaktimin e infeksioneve te njerëzit.

Shafran i Indisë, së bashku me mjaltin mund të përmirësojnë hidratimin dhe elasticitetin e lëkurës dhe të kontribuojnë në një shëndet më të mirë të lëkurës. Shafrani dhe mjalti janë të dobishëm në trajtimin e mukozitit oral që ndodh si ndërlikim i trajtimeve të kancerit “.

Këtu keni një përmbledhje të thjeshtë udhëzimesh se si të përgatisni kombinimin e fuqishëm.

Përbërësit:

-1 lugë çaji shafran i Indisë (me cilësi terapeutike)

-¼ filxhan mjaltë e papërpunuar

-2 pika vaj esencial limoni (opsional)

Udhëzime:

Përziejini përbërësit dhe mbulojini. Ruajeni përzierjen në temperaturën e dhomës, dhe trazojeni përpara çdo përdorimi. Për të luftuar gripin ose një ftohje, merrni gjysmë lugë çaji të përzierjes, disa herë në ditë.