MENU
klinika

Sportistët që bënë historinë

Yjet e sportit përmes fotove epike 2010-2019

02.01.2020 - 17:33

Vitet 2010-2019 patën plot ngjarje nga sporti, dominime e rekorde. Më poshtë, nëpërmjet fotografive, po ju përcjellim momentet më të mira të yjeve të sportit.

Usain Bolt wins the 100m at the 2016 Olympics
Sprinteri Jamaican Usain Bolt fitoi gjashtë medalje të arta olimpike në vitet 2010, duke marrë gjithsej në tetë. Këtu, ai kalon vijën në finale të 100 m në Lojërat Olimpike 2016 në Rio.
Cristiano Ronaldo i Portugalisë dhe Lionel Messi i Argjentinës kanë qenë emrat kryesorë në futboll gjatë gjithë dekadës.
Mo Farah
Mo Farah i Britanisë së Madhe paraqitet këtu duke fituar garen e 5,000 metrave në Lojërat Olimpike të 2012. U bë vetëm atleti i dytë në historinë olimpike që fitoi 5000 m dhe 10000 m.
Serena Williams
Serena Williams fitoi 11 tituj të singles Grand Slam në vitet 2010, e fundit prej të cilave ishte në Australian Open 2017, të cilën ajo më vonë zbuloi se ishte e fundit, pasi ishte shtatzënë.
Simone Biles
Gjimnastja amerikane Simone Biles fitoi katër medalje ari olimpike dhe 19 tituj botëror gjatë viteve 2010. Këtu ajo është fotografuar në Kampionatin Botëror 2019 në Stuttgart, ku u bë gjimnasti më i dekoruar në histori.
Virat Kohli
Virat Kohli u bë lojtari i parë që shënoi 20,000 vrapime ndërkombëtare në një dekadë, të gjithë nën vështrimin adhurues të tifozëve në një komb të fiksuar nga kriket. Këtu ai drejton skuadrën e tij në një ndeshje të Kupës së Botës.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton dominoi në Formula 1, duke fituar pesë tituj botëror. Këtu ai feston duke fituar Grand Prix Britani 2019 para tifozëve të tij të shtëpisë.
Rafael Nadal
Pas përfundimit të dekadës së mëparshme si numri dy botëror, Rafael Nadal i Spanjës përfundon këtë dekadë në krye të renditjes botërore për meshkuj. Vetëm në vitet 2010, ai fitoi French Open në tetë raste.
Novak Djokovic
Asnjë tenist nuk fitoi më shumë sesa 15 titujt e tifozëve të Novak Djokovic. Këtu ai feston duke mposhtur Rafael Nadal në një finale maratone 2012 Australian Open.
Eli Harold, Colin Kaepernick, Eric Reid
Ish-qendërmbrojtësi i San Francisco 49ers, Colin Kaepernick vendos për të gjunjëzuar himnin kombëtar amerikan para ndeshjeve në NFL. Jo vetëm që tërhoqi vëmendjen për çështjet e të drejtave civile, por ndezi një debat që përfshiu Presidentin Trump. Kaepernick, këtu i mbështetur nga Eli Harold dhe Eric Reid.
Ronda Rousey celebrates beating Cat Zingano
Ronda Rousey ishte pothuajse e vetme përgjegjëse për krijimin e ndarjeve të grave të UFC. Në foto duke festuar pasi mposhti Cat Zingano në 2015.
Megan Rapinoe
Megan Rapinoe feston me trofeun e Kupës së Botës për femra, pas triumfit të Sh.B.A-së në finalen e vitit 2019. Rapinoe nuk do të vizitonte Shtëpinë e Bardhë dhe më vonë foli për barazinë gjinore, pagën e barabartë dhe të drejtat e LGBT.
Steph Curry and LeBron James
LeBron James dhe Stephen Curry u emëruan si MVP të NBA në pesë raste gjatë viteve 2010. Këtu ata garojnë gjatë serisë së finaleve të vitit 2018.
Dan Carter ishte pjesë e ekipit të Zelandës së Re që fitoi dy Kupa Botërore të Rugby, i kapur këtu duke shkelmuar një penallti në fitoren e fundit 2015 ndaj Australisë.
Sarah Storey
Sarah Storey, fotografuar këtu në Paralympics 2012, fitoi shtatë medalje ari në vitet 2010, duke marrë gjithsej 14 dhe duke e bërë femrën më të suksesshme në Britani.
Chris Froome 2017
Chris Froome i Britanisë së Madhe fitoi katër Tours de France dhe në një moment mbajti të gjitha fanellat e fituesve të garës nga Tour de France, Giro d’Italia dhe Vuelta a Espana.
Caster Semenya London 2017
Caster Semenya i Afrikës së Jugut fitoi dy ari olimpikë dhe tre ari të Kampionatit Botëror ne 800 meter. Më vonë, ajo u pezullua nga IAAF (tani Atletika Botërore) për rregullat në lidhje me nivelet e testosteronit në gratë vrapuese.
Peyton Manning of the Denver Broncos and Tom Brady of the New England Patriots
Tom Brady nga New England Patriots (majtas) dhe Peyton Manning u ndeshen në shtatë Super Bowls, duke fituar katër. Kjo fotografi, e realizuar në vitin 2015, është bërë pasi Denver Broncos mposhti Patriots.
Floyd Mayweather and Conor McGregor
Boksieri amerikan Floyd Mayweather i dha fund karrierës së tij me një rekord të përsosur pas 49 luftimesh në 2015, por doli nga pensioni në 2017 për të luftuar kampionin e peshave të UFC-së, Conor McGregor, një periudhë që Mayweather fitoi.
Jessica Ennis-Hill
Jessica Ennis-Hill e Britanisë së Madhe në Lojërat Olimpike 2012 fitoi medalje ari në Kampionatin Botëror në 2015, 13 muaj pasi lindi djalin e saj.
Andy Murray Wimbledon 2013
Andy Murray i dha fund pritjes 77-vjeçare të Britanisë së Madhe ne Wimbledon, me fitoren e tij në vitin 2013. Në total, ai fitoi tre Grand Slams, ndihmoi Britaninë të fitojë Kupën Davis në 2015.
Roger Federer 2017
Roger Federer dominoi tenisin e meshkujve në vitet 2000 dhe vazhdoi të ishte një nga lojtarët më të mirë në botë në vitet 2010. Këtu ai është fotografuar me trofeun e Wimbledon në 2017, triumfi i tij i tetë.
Neymar Rio 2016
Pasi Brazili u poshtërua me 7-1 nga Gjermania në gjysmëfinale të Kupës së Botës 2014, ata u çuan në arin olimpik në Rio 2016 nga Neymar, i cili u bë futbollisti më i shtrenjtë në botë kur u bashkua me Paris St-Germain nga Barcelona në 2017.
David Weir London 2012
David Weir i Britanisë së Madhe ishte një yll i Paralimpikës 2012, duke fituar katër medalje të arta para turmës së tij në shtëpi.
Ada Hegerberg 2019
Ada Hegerberg e Norvegjisë u bë pranuesja e parë e Topit të Artë për Femra në 2018, por zgjodhi të mos luante në Kupën Botërore 2019 për atë që ajo e quajti “mungesë respekti” e vendit të saj për lojtarët femra.
Rory McIlroy 2014 USPGA
Rory McIlroy i Irlandës Veriore fitoi katër turne të mëdha golfi në vitet 2010, e fundit prej të cilave ishte në errësirë ​​në Kampionatin PGA të SHBA 2014.
Anthony Joshua

Anthony Joshua i Britanisë së Madhe, një medalje olimpike super e rëndë dhe kampion bote dy herë në peshë të rëndë, përgatitet të takohet me Wladimir Klitschko në Wembley Stadium në Prill 2017.

Michael Phelps Rio 2016
Notari amerikan Michael Phelps mori 23 medalje të arta olimpike, duke përfshirë daljen në pension për të fituar pesë në Rio 2016.
Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge i Kenias kalon vijën në Vjenë në Tetor 2019 për t’u bërë atleti i parë që fitoi një maratonë në më pak se dy orë.
Lindsey Vonn Vancouver 2010
Skiatorja amerikane Lindsey Vonn tërhiqet drejt turmës në rrugën për të fituar medalje ari në Lojërat Olimpike Dimërore 2010 në Vancouver.

çiklistët britanikë Laura Trott dhe Jason Kenny fituan nëntë medalje të arta olimpike në vitet 2010. Kjo foto, e realizuar në vitin 2013, erdhi tre vjet para se të martoheshin.
Lizzy Yarnold 2018
Lizzy Yarnold i Britanisë së Madhe fitoi medaljen e arit në dy Olimpiada Dimërore 2014 dhe 2018. Duke vepruar kështu, ajo u bë atletja e parë britanike që mbrojti një ar olimpik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga alkooli, droga dhe investimet e këqija

10 futbollistët e famshëm që falimentuan nga veset

Pritet të dominojnë deri në 2030

10 futbollistët fenomenë të dekadës së re