MENU
klinika

Nga lufta tregtare tek ulja e prodhimit

CNBC/ Çfarë e pret ekonominë globale?

28.02.2020 - 09:25

Rritja ekonomike globale ka të ngjarë të jetë më e keqja këtë vit që nga recesioni i Madh pasi ndërtohen barriera nga koronavirusi dhe faktorë të tjerë, sipas Bankës së Amerikës. Rritja e produktit të brendshëm bruto në të gjithë botën parashikohet të ngadalësohet në 2.8% për vitin 2020, për të cilin BofA Global Research tha se do të ishte leximi i parë nën 3% që nga recesioni dhe kriza financiare përfundoi në mes të vitit 2009. Pesha më e madhe është shpërthimi i koronavirusit, i cili ka përplasur aktivitetin ekonomik në Kinë ndërsa përhapet sëmundja. Ekonomistët e BofA thonë se lufta tregtare, SHBA, pasiguria politike dhe dobësia në Japoni dhe disa rajone të Amerikës së Jugut gjithashtu janë pjesë e “efekteve të mëdha” që peshojnë rezultatet.

“Ndërprerjet e gjata në Kinë duhet të dëmtojnë zinxhirët e furnizimit global. Flukset e dobëta turistike do të jenë një tjetër rrugëdalje për Azinë, “tha ekonomistja BofA Aditya Bhave në një shënim. “Dhe shpërthime të kufizuara, të ngjashme me atë në Itali, janë të mundshme në shumë vende, duke çuar në më shumë karantina dhe duke humbur besimin.” Si pjesë e ngadalësimit, BofA gjithashtu sheh rritjen e Kinës në 5.2% në vitin 2020, nga 5.9% në vitin 2019. PBB globale duke mos përfshirë Kinën pritet të rritet vetëm 2.2%, gjithashtu më e ulta që nga recesioni.

Ekonomistët e firmës nuk e shohin ende koronavirusin duke u kthyer në një pandemi globale dhe nuk po parashikojnë një recesion. Përkundrazi, ata e shohin atë si një pjesë të një tendence më të madhe ngadalësimi të nxitur nga një mori faktorësh që mund të përkeqësohen nga zgjedhjet presidenciale të këtij viti dhe mundësia e efekteve të vazhdueshme nga tensionet tregtare me Kinën. “Zgjedhjet e ardhshme presidenciale shtojnë një shtresë tjetër të kompleksitetit, pasi politika e tregtisë amerikane me siguri do të ndryshojë ndjeshëm nën një President Demokratik,” shkroi Bhave. “Investimi i biznesit ka të ngjarë të mbetet i tepërt derisa të ketë një qartësi më të madhe në rregullat e lojës.”

Bhave tha që “tronditjet e tilla të pasigurisë” kanë tendencë të kenë ndikime “të mbetura, të mëdha dhe të gjata”. Politika e rreptë e bankës qendrore dhe aftësitë e vazhdueshme nga rritja e shpejtë në 2019 gjithashtu po peshojnë rritjen.”Pjesa e butë e tremujorit të fundit krijon efekte bazë të pafavorshme për rritjen vjetore të vitit 2020,” tha Bhave. “Ky është vetëm matematika e PBB-së. Ndoshta më e rëndësishmja, dobësia në ekonominë globale la pak tampon kundër një tronditje të madhe. Për fat të keq, shpërthimi COVID-19 po rezulton të jetë kaq tronditës.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

COVIZ-19 "paralizon" qytetet

CNBC/ Zbrazen marketet në Itali

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës

Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!