MENU
klinika

Ilaçe alternative

Transfuzionet mund të kurojnë koronavirusin

17.02.2020 - 16:39

Gara është për të gjetur trajtime efektive kundër koronavirusit të ri COVID-19 që përhapet nëpër Kinë, dhe dy terapi të reja tregojnë premtime të vërteta, thonë studiuesit.

Njëra është një ilaç antiviral eksperimentues që tashmë përdoret nga mjekët kinezë mbi një  te pacientët me koronavirus dhe ka treguar efektivitet. Tjetra përfshin transferimin e plazmës së njerëzve që kanë mbijetuar COVID-19 në pacientë që luftojnë ende me sëmundjen, me shpresën për të forcuar mbrojtjen imunitare të marrësit.

Antivirali është një ilaç i quajtur Remdesivir. Është  kaq e re sa nuk është aprovuar akoma për t’u përdorur nga ndonjë rregullator i ilaçeve në botë. Sidoqoftë, në fillim të kësaj jave, prodhuesi i ilacit Gilead njoftoi se Remdesivir u jepet pacientëve kinezë të infektuar me koronavirusin e ri sepse nuk ka trajtime të aprovuara. Dhe në një studim të botuar të enjten në Procedurat e Akademive Kombëtare të Shkencave, studiuesit zbuluan se remdesivir parandalonte sëmundjen tek majmunët e infektuar me koronavirusin e sindromës së frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS-CoV).

Rezultate të mira tek majmunët dhe njerëzit
Një shpërthim i MERS-it u ngrit për herë të parë në Arabinë Saudite në vitin 2012 dhe shkaktoi shqetësim në të gjithë botën para se të vihej nën kontroll.
Më e rëndësishmja, virusi MERS është i lidhur ngushtë me COVID-19, kështu që shkencëtarët besojnë se çdo agjent që punon kundër MERS duhet të tregojë efektiv kundër koronavirusit të ri.

Studimi i ri u drejtua nga Emmie de Ëit në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive amerikane. Ekipi i saj zbuloi se remdesivir parandalonte sëmundjen para se të infektoheshin me MERS-CoV. Ajo gjithashtu përmirësoi gjendjen e majmunëve kur ju dha atyre pasi u infektuan. Rezultatet premtuese të studimit mbështesin prova të mëtejshme klinike te njerëzit e remdesivir si për MERS-CoV ashtu edhe për COVID-19, tha ekipi i studimit.

Disa prova klinike të remdesivirëve për COVID-19 tashmë janë duke u zhvilluar në Kinë, dhe më 4 shkurt Bloomberg Neës raportoi se ilaçi po testohej në pacientët me koronavirusin e ri nga një ekip mjekësor në Spitalin e Miqësisë Kinë-Japoni me qendër në Pekin. Një nga provat klinike kineze do të vlerësojë efektivitetin e remdesivirit në më shumë që 270 pacientë me pneumoni të butë dhe të moderuar të shkaktuar nga COVID-19, sipas njoftimit të lajmeve The Paper, raportoi Bloomberg News. Në studimet paraprake, remdesivir ka mbrojtur kafshët e laboratorit kundër një shumëllojshmëri të viruseve dhe gjithashtu është treguar se trajtojnë në mënyrë efektive majmunët e infektuar me Ebola dhe Nipah viruset. Ilaçi gjithashtu është vlerësuar si një trajtim për Ebola tek njerëzit.


Gjetjet ‘inkurajuese’

kolana e librave

Dy ekspertë të pa lidhur me studimin e NIAID ishin optimistë se ilaci mund të jetë një armë kundër shpërthimit të COVID-19, i cili deri më tani ka prekur më shumë se 64,000 njerëz në të gjithë botën dhe ka vrarë afro 1.400. Hulumtimi i ri është “një lajm vërtet emocionues”, tha doktori Eric Cioe Pena, i cili drejton Global Health  në Neë Hyde Park, N.Y. Ai theksoi se MERS është një infeksion koronavirus shumë më vdekjeprurës në krahasim me virusin e ri, kështu që nëse remdesivir funksionon kundër MERS, “shumë nga ata të infektuar [me COVID-19] do të përfitonin nga trajtimi.” Në fakt, shumica e pacientëve me koronavirusin e ri shërohen nga sëmundja e tyre, kështu që remdesivir mund të grumbullohet dhe përdoret vetëm për raste më të rënda, beson Pena.

Dr. Robert Glatter është një mjek urgjent në Spitalin Lenox Hill në Neë York City. Ai ra dakord se “gjetjet e këtij studimi në primatët me MERS janë mjaft inkurajuese, dhe mbështesin hetimin e mëtutjeshëm në lidhje me përdorimin e remdesivir në gjykimet njerëzore, si për përdorim parandalues ashtu edhe terapeutik në ato me infeksione të rënda me COVID-19”.

Ai gjithashtu beson se ilaçi mund të jetë veçanërisht i dobishëm për “individë me rrezik më të lartë me ekspozim ndaj virusit”, siç janë punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë në afërsi të pacientëve të infektuar. Remdesivir madje u gjykua kohët e fundit në Shtetet e Bashkuara, theksoi Glatter. “Me suksesin e parë kundër infeksioneve të tjera koronavirus, Gilead kohët e fundit dha një remdesivir për një pacient me COVID-19 [të trajtuar] në Seattle. Pacienti u shërua dhe doli nga spitali,” tha Glatter. “Ilaçi gjithashtu duket se është e sigurt,” shtoi ai, “por çështja e shfaqjes së rezistencës [ndaj remdesivir] gjithashtu do të duhet të vlerësohet në gjykimet e ardhshme.”Transfuzimi i imunitetit

Të enjten, mjekët kinezë njoftuan se po provonin një strategji të dytë kundër COVID-19: transferimin e plazmës së gjakut të njerëzve që do të mbijetonin nga sëmundja në të tjerët që tashmë luftojnë kundër sëmundjes. Siç është raportuar nga Neë York Times, doktor Zhang Dingyu, i cili drejton Spitalin Jinyintan në Ëuhan, qendra e shpërthimit, u bëri thirrje banorëve që e kanë marrë veten nga COVID-19 për të dhuruar plazma për të ndihmuar të tjerët të infektuar. China National Biotec Group, një kompani në pronësi të shtetit, tha që testimi i saj zbuloi se duke u dhënë pacientëve me sëmundje të rëndë antitrupa imune nga plazma e dhuruar nga të mbijetuarit çuan në një rënie të madhe të inflamacionit brenda një dite të administrimit.

“Është një ide me të vërtetë e mirë”, tha Benjamin Cowling, një profesor i epidemiologjisë në Universitetin e Hong Kongut, për Times. “Në thelb është transferimi i imunitetit nga një pacient i cili është rikuperuar tek një pacient që ende lufton infeksionin, dhe pastaj i ndihmon ata të shërohen.”

Teknika është përdorur në epidemitë e gripit, theksoi Coëling, por kur bëhet fjalë për COVID-19, qasja duhet të testohet në studimet klinike. Deri më tani, shpërthimi i koronavirusit është kufizuar kryesisht në Kinë. Që nga e Premtja, Qendrat e Sh.B.A-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë regjistruar vetëm 15 raste në Shtetet e Bashkuara, pa vdekje dhe transmetime brenda bashkësisë më të gjerë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN