MENU
klinika

Nga The Washington Post

Kina nuk është e vetmja që gënjen për koronavirusin!

05.03.2020 - 18:09

Autoritetet iraniane arrestuan të mërkurën një burrë që publikoi një video të tmerrshme të kufomave të viktimave të koronavirusit në pritje të varrosjes në qytetin Qom, epiqendra e shpërthimit të koronavirusit të Iranit, njoftoi Iran International TV.

Lajmi erdhi ndërkohë që autoritetet iraniane raportuan rritjen e numrit të vdekjeve nga koronavirusi, nga 77 në 92.

Sëmundja tani është përhapur në të tjerët, por në një nga provincat e vendit. Për dallim nga vendet e tjera, sëmundja ka prekur zyrtarë të lartë iranianë. Qeveria iraniane njoftoi të mërkurën masa të reja për të luftuar sëmundjen. Irani ka nënshkruar nga vendndodhja e Gjirit për të luftuar koronavirusin pasi u zbuluan  raste infeksionit edhe në Irak, Kuvajt, Bahrein dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Autoritetet iraniane fillimisht refuzuan të kufizojnë vizitat në Qom por thanë të mërkurën.

“Ky virus nuk ka krahë për të fluturuar. Ne mund ta përhapim atë”, tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Kianoush Jahanpour, i cili dha shifrat e fundit.

Shkollat ​​tani mbyllur, ngjarjet kryesore kulturore dhe sportive janë pezulluar.

Presidenti iranian Hassan Rouhani në ditët e fundit ka akuzuar Uashingtonin, dhe Trump për gënjeshtra dhe hipokrizi, duke thënë: “Ata që na kanë privuar nga ilaçet dhe ushqimet, paraqiten me një maskë simpatie dhe sot thonë se duan të ndihmojnë kombin e Iranit,” tha Rouhani.

Irani tashmë llogarit më shumë vdekje nga virusi se çdo vend jashtë Kinës. Zyrtarët në Teheran thonë se situate po ekzagjerohet, por ata kanë edhe më pak besueshmëri sesa monedha e Iranit.

Pedestrians wearing face masks cross a square in western Tehran, Iran, Saturday, Feb. 29, 2020. Iran is preparing for the possibility of “tens of thousands” of people getting tested for the new coronavirus as the number of confirmed cases spiked again Saturday, Health Ministry spokesman Kianoush Jahanpour said, underscoring the fear both at home and abroad over the outbreak in the Islamic Republic. (AP Photo/Vahid Salemi)

Iranianët nuk e besojnë qeverinë e tyre dhe raportet nga Teherani tregojnë se paniku po shtohen.

Sjellja e keqe e Iranit për krizën nuk mund të anashkalohet më. Komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë presion ndaj regjimit, që të bëhet serioz. Për tu siguruar që kjo të ndodhë, OBSH duhet të vendosë ekipe mjekësore në të gjithë vendin, për të audituar përpjekjet e qeverisë për të luftuar virusin dhe të sigurojë ndihmë aty ku kërkohet.

Nga ana e saj, administrata Trump duhet të njohë rrezikun që paaftësia e Iranit përfaqëson në botë, dhe të heqë dorë nga sanksionet për furnizimet mjekësore dhe personelin.

Regjimi në Teheran mund t’i rrezikojë njerëzit dhe fqinjët e tij. Por bota jo.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al