MENU
klinika

Nga The Washington Post

Pse Amerika po ia lë Kinës vendin e parë?

22.03.2020 - 16:37

Arabia Saudite pret samitin e G20 në nëntor të këtij viti. Por duke pasur parasysh krizën aktuale, sauditët njoftuan kohët e fundit se do të mblidhen një samit virtual javën e ardhshme “për një përgjigje të koordinuar ndaj pandemisë së Covid-19 dhe pasojave të saj humane dhe ekonomike”.

Samiti virtual është i nevojshëm për një përgjigje ndaj një pandemie që nuk respekton kufijtë.

Sidoqoftë, tregon që Shtetet e Bashkuara nuk gjenden askund në organizimin e një përgjigje më të koordinuar globale.

Historikisht, bashkësia ndërkombëtare do të shikonte Shtetet e Bashkuara të udhëhiqnin, duke vendosur standarde, praktikat më të mira, duke punuar për fluturimet, identifikimin e mangësive mjekësore, shkëmbimin e informacionit mbi zhvillimin e vaksinave dhe zhvillimin e paketave stimuluese.

Në një botë ku patogjenët mund të transmetohen me shpejtësinë e dritës, “Amerika e para” nuk na mbron.

Besimi i Presidentit Trump se sovraniteti kombëtar dhe interesi kombëtar janë parësorë, dhe çdo vend që ndjek interesat e veta do të promovojë paqen dhe mirëqenien sepse askush nuk ka interes për luftë, injoron mësimet e historisë dhe realitetin e një bote të globalizuar, të ndërlidhur.

Nuk është për t’u habitur që kur Shtetet e Bashkuara nuk udhëheqin, të tjerët mbushin boshllëkun. Ne e kemi parë këtë në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Siri.

Tani po shohim Kinën, e cila, i është përgjigjur në mënyrë shumë agresive pandemisë brenda dhe jashtë vendit.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit të Bashkimit Evropian, shkroi në Twitter në 18 Mars: “Në janar, BE ndihmoi Kinën duke dhuruar 50 tonë pajisje. Sot, ne jemi mirënjohës për mbështetjen e Kinës. Ne kemi nevojë për mbështetjen e njëri-tjetrit në raste nevoje. ”

T’i referohesh koronavirusit si “Virusi Kinez” nuk e ndryshon realitetin se Kina po punon me të tjerët dhe po vepron si një udhëheqës global.

Ne duhet të shqetësohemi që, pas pandemisë, kinezët mund të veprojnë më tej për të mbushur boshllëkun e udhëheqjes botërore. Veprimet e tyre nuk do të dëmtojnë vetëm interesat e SHBA, por gjithashtu do të kërcënojnë vlerat e të drejtave të njeriut dhe shoqëritë e hapura në përgjithësi. Mund të duket e çuditshme por Shtetet e Bashkuara mbeten për shumë njerëz një emblemë e vendosmërisë dhe shpresës.

Pra, me çdo kusht, Presidenti Trump dhe zyrtarët kryesorë të Kabinetit duhet të bashkohen në samitin virtual të drejtuesve të G-20 javën e ardhshme, por jo vetëm për të dëgjuar.

Nuk është tepër vonë që Shtetet e Bashkuara të udhëheqin. Fatkeqësisht, pasojat e kësaj do të shfaqen shumë më vonë.

Dennis Ross, një ish-asistent special i Presidentit Barack Obama, është këshilltari dhe William Davidson bashkëpunëtor i Institutit Uashington.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Koha për të ndryshuar strategji...

Bota merret me koronavirusin, Trump merret me Iranin!

CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”