MENU
klinika

Po i shmanget përgjegjësive?

Putini do të paguajë për mënyrën sesi po e menaxhon krizën!

20.04.2020 - 13:31

Trajtimi i epidemisë së koronavirusit nga Rusia mund të dëmtojë besueshmërinë dhe legjitimitetin e Presidentit Vladimir Putin dhe Kremlin, thonë ekspertët.

“Unë mendoj se është duke u bërë gjithnjë e më e qartë se autoritetet ruse nënvlerësuan rreziqet që lidhen me Covid-19. Përgjigja erdhi tepër vonë dhe tani si rezultat kemi një numër të madh rastesh të reja, “tha Andrius Tursa, këshilltar i Evropës Qendrore dhe Lindore në Teneo Intelligence, për CNBC.

Rusia kuptoi shumë vonë se epidemia e koronavirusit po vinte në vend, kur po përhapej me shpejtësi tek fqinjët e saj.

Më 25 mars, Putin iu drejtua popullit rus për të folur për pandeminë, duke u thënë atyre se Rusia nuk mund të “izolohet” nga kërcënimi i koronavirusit dhe as ta ndalë të hyjë në vend.

Disa ditë pas adresës së tij, Moska kaloi në një mbyllje të pjesshme me kafene, restorante dhe dyqane të mbyllura.

Numri i vdekjeve të raportuara mbetet i ulët, megjithatë, me vdekje totale në 361. Qendra e krizës thotë se janë kryer 1.9 milion teste për koronavirusin.

Ekspertët i thanë CNBC-së se shifrat ka të ngjarë të mos jenë të besueshme duke pasur parasysh madhësinë e vendit dhe mbledhjen e të dhënave potencialisht të paqarta.

Ekspertët thonë se Putini ka  deleguar njerëz që të merren me koronavirusin, në mënyrë që të mbrojë imazhin e tij.

Putin “është garantuesi i stabilitetit”, tha Daragh McDowell, kreu i Evropës dhe Azisë Qendrore, për CNBC të enjten.

Shpresat e rritjes më të fortë ekonomike dhe një përmirësimi të standardit të jetës që erdhi me emërimin e kryeministrit Mikhail Mishustin në janar, tani shihen si joreale.

Banka e Rusisë ka thënë tashmë javën e kaluar se mund të ulë normën e saj të interesit, aktualisht në 6%, dhe se ekonomia ka të ngjarë të kontraktojë në vitin 2020 duke pasur parasysh ndikimin e koronavirusit dhe rënies së çmimeve të naftës.

Imothy Ash, strateg i lartë i tregjeve në zhvillim në Bluebay Asset Management, tha që kolapsi ekonomik do të jetë shumë më i madh se sa pritej” në Rusi.

Koha do të tregojë nëse Rusia i vendosi kufizimet shumë vonë, tha eksperti i Verisk Maplecroft në Rusi, Daragh McDowell.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Komisionari për Zgjerimin i Bashkimit Evropian, Varhelyi

“BE-ja nuk po bën garë me ndihmat për Ballkanin”