MENU
klinika

Dita e dielë festë e bekuar për myslimane

Vendet islame festojnë Bajramin me kufizime kundër COVID-19

23.05.2020 - 07:45

Myslimanët në shumicën e vendeve të Lindjes së Mesme do të festojnë të dielën festën e Fiter Bajramit, duke shënuar fundin e muajit të Ramazanit, me kufizime kundër koronavirusit në të gjithë rajonin.

Gjykata mbretërore në Arabinë Saudite, shtëpia e vendeve më të shenjta të Islamit, deklaroi se e shtuna është dita e fundit e Ramazanit dhe e diela do të shënojë ditën e parë të muajit “Shawwal” dhe fillimin e Bajramit tre ditor, një ndër festat më të shenjta në kalendarin islam.

kolana e librave

Fillimi dhe fundi i muajve islam përcaktohen nga shikimi i hënës së re.

Katari, Jordania, Kuvajti, Egjipti, Siria, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe qeveria e Jemenit do të festojnë, gjithashtu, të dielën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Një nga gjërat që inkurajojmë më shumë"

Fiter Bajrami/ Veliaj u shërben drekën njerëzve në nevojë

Në gjuhën tonë të bukur: shqip

Ju lutem mos uroni “Kurban Bajrami”!