MENU
klinika

Nga Ibra, te Frey

10 shitjet më të shtrenjta të klubit të Interit

02.06.2020 - 20:59

Duke marrë shkak nga shitja e fundit që bëri Inter me Mauro Icardin drejt PSG-së, menjëherë faqja e njohur Transfermarkt bëri azhornimin e renditjes së futbollistëve më të shtrenjtë që ka shitur klubi zikaltër ndër vite.

Më argjentinasin Icardi, Inter ka shënuar shitjen e dytë më të shtrenjtë të historisë, duke qenë se për momentin, 69.5 milionë eurot e paguara nga Barcelona në vitin 2009 për Zlatan Ibrahimoviç mbeten “të pakapshme”.

Gjithsesi, suedezin këtë verë mund ta parakalojë Lautaro Martinez, nëse sërish Barcelona vendos të paguajë klauzolën e sulmuesit argjentinas prej 111 milionësh euro. Kjo vetëm në dalje, pasi në blerje Inter ka shifra të tjera.

10 SHITJET MË TË SHTRENJTA TË HISTORISË SË INTER

1.Zlatan Ibrahimovic – Te Barcelona më 2009 për 69.5 milionë euro.

2.Mauro Icardi – Te PSG më 2020 për 50+8 milionë euro.

3.Ronaldo da Lima – Te Real Madrid më 2002 për 45 milionë euro.

4.Mateo Kovacic – Te Real Madrid më 2015 për 38 milionë euro.

5.Mario Balotelli – Te Manchester City më 2010 për 29.5 milionë euro.

6.Samuel Eto’o – Tek Anzhi më 2011 për 27 milionë euro.

7.Hernan Crespo – Te Chelsea më 2003 për 26 milionë euro.

8.Clarens Seedorf – Te Milan më 2002 për 22.5 milionë euro.

9.Jefry Kondogbia – Te Valencia më 2018 për 22 milionë euro.

10.Sebastien Frey – Te Parma më 2003 për 21 milionë euro.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Për nga efikasiteti dhe jo çmimi

15 transferimet më të mira të dekadës së fundit