MENU
klinika

Studiuesit zbulojnë se…

A është “Deksametazoni” ilaçi që do të futet në lojë për trajtimin e COVID-19?

18.06.2020 - 14:49

Një ilaç i cili mund të ulë shkallën e vdekshmërisë në mesin e pacientëve me sëmundje të rëndë COVID-19 në Britani është quajtur si një “përparim” nga Organizata Botërore e Shëndetit. Sidoqoftë, kërkime të mëtejshme duhet të bëhen.

Modeli është gjithmonë i njëjtë: Një institut hulumtues njofton se do të kryejë teste mbi një ilaç premtues për të trajtuar COVID-19, mediet, ekspertët mjekësorë – dhe ndonjëherë edhe presidentët – ofrojnë mendimet e tyre, dhe më pas njerëzit mbushin farmacitë në kërkim të asaj që ata besojnë se është shërimi. I promovuar nga Presidenti am-të jetë joefektive dhe potencialisht e rrezikshme. Tani, studiuesit po raportojnë rezultate premtuese me deksametazonin steroid.

Së pari, të dhënat duhet të verifikohen. Ky hap është shpesh i bezdisshëm për ata që besojnë se është gjetur një trajtim mrekullie. Do të përcaktohet në cilat situata ilaçi funksionon në mënyrë më efektive – dhe efektet anësore që mund të shkaktojnë.

Cdo lloj informacioni të vogël kemi në lidhje me dexamethasone dhe COVID-19 vjen nga një studim i kryer në Britani. Shkencëtarët testuan një numër të barnave të aprovuara më parë për efektivitetin e tyre kundër COVID-19. Studimi regjistroi të dhëna nga më shumë se 11.500 pacientë në 175 spitale në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Për studimin, 2,104 pacientëve iu dhanë secilit 6 miligramë steroide sintetike për 10 ditë me radhë. Numri i të testuarëve ishte 4,321 persona.

Rezultatet paraprake nga gjykimi i pabotuar sugjerojnë se deksametazoni mund të zvogëlojë vdekjen midis pacientëve me raste serioze të COVID-19. Shkalla e vdekjes në mesin e pacientëve në ventilatorë ra për një të tretën në krahasim me grupin e kontrollit. Shkalla e vdekjes në mesin e pacientëve që marrin oksigjen, por asnjë ventilim artificial ra për një të pestën. Dexamethasone nuk tregoi asnjë efektivitet kur u jepej pacientëve që nuk kishin nevojë për oksigjen. Zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë vendosur që menjëherë të fillojnë përdorimin e dexamethasone për të trajtuar pacientët COVID-19.

‘Përparimi shkencor i shpëtimit të jetës’

I lirë dhe në dispozicion në të gjithë botën, deksametazoni është përdorur prej kohësh në një numër të produkteve medicinale. Më së shpeshti përdoret për të trajtuar pezmatimin e lëkurës (ekzemën) dhe nyjeve (artritin) dhe edemën cerebrale të shkaktuar nga tumoret e trurit, si dhe për të parandaluar nauze dhe të vjella si rezultat i trajtimit të kancerit.

Sistemi imunitar shpesh reagon mbi pacientët me raste serioze të COVID-19. Dezametazone është një kortikoid sintetik i fortë dhe efektiv që shtyp reagimet e tilla dhe frenon inflamacionin.

“Ky është një lajm i shkëlqyeshëm, dhe unë uroj qeverinë e Britanisë së Madhe, Universitetin e Oksfordit dhe shumë spitale dhe pacientë në Mbretërinë e Bashkuar që kanë kontribuar në këtë përparim shkencor,” tha drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus në një deklaratë të martën.

Studimi i kryer nga Oxford nuk është botuar, por shkencëtarët britanikë njoftuan rezultatet e provave në vazhdim.

Mjekët gjermanë kanë shprehur një optimizëm të kujdesshëm. “Rezultatet i përshtaten vetë kuptimit tonë aktual që ndërveprimet e sistemit imunitar luajnë një rol të madh në sëmundjen COVID-19 në fazën e vonë. Rezultatet – botimi i plotë i të cilit ne ende jemi duke pritur – sugjerojnë përdorimin e përgatitjeve të kortizonit në raste të rënda të koronavirusit ”, tha Gerd Fätkenheuer, drejtuesi i departamentit të sëmundjeve infektive në Spitalin Universitar në Këln.

Maria J.G.T. Vehreschild, drejtues i departamentit të sëmundjeve infektive në Spitalin Universitar Goethe të Frankfurtit, pati një veprim të ngjashëm. “Kortizoni është një metodë klasike e trajtimit për shtypjen e sistemit imunitar,” tha ajo. “Por efektiviteti i vërtetuar është befasues.” Sidoqoftë, Vehreschild shtoi: “Unë kam ende për të parë të dhënat origjinale. Askush nuk do të jetë në gjendje të përcaktojë përfundimisht cilësinë e gjetjeve derisa ato të dhëna janë studiuar plotësisht”.

Clemens Wendtner, mjeku kryesor për sëmundje infektive dhe mjekësi në spitalin Schëabing të Mynihut, paralajmëroi kundër përdorimit të dexamethasone tek pacientët me simptoma të buta, duke thënë se duhet të jepet vetëm për pacientët me simptoma të rënda dhe kanë nevojë për shtrimin në spital. Ai inkurajoi “përdorimin më të hershëm të mundshëm të barnave antiviralë si remdesivir te pacientët pa indeksion për të zvogëluar ngarkesën e virusit në trup dhe steroide për pacientët COVID-19 në ventilatorë për të zvogëluar rrezikun e infeksionit serioz të mushkërive.”

Bernd Salzberger, presidenti i Shoqatës Gjermane të Sëmundjeve Infektive, gjithashtu vuri në dukje përdorimet e ndryshme të remdesivir dhe dexamethasone. “Remdesivir lufton virusin,” tha ai. “Dexamethasone lufton inflamacionin tepër aktiv.”

Megjithëse dexamethasone mund të rezultojë se është një trajtim efektiv kundër COVID-19, pandemia e koronavirusit mbetet problemi më i madh. “Në dritën e uljeve të vogla, megjithëse të rëndësishme, në nivelin e vdekshmërisë përmes përdorimit të steroidëve, ilaçi më i mirë për ndalimin e sëmundjes COVID-19 mbetet një vaksinë efikase,” tha Wendtner./bota.al-DW