MENU
klinika

Sanksionet amerikane nuk kanë ndihmuar aspak!

RT/ Tregtia e naftës në Venezuelë jep alarmin

03.06.2020 - 12:06

Furnizimet e papërpunuara nga Venezuela nisën në maj në nivelin e tyre më të ulët që nga viti 2003 pasi dy firma meksikane që vepronin si ndërmjetës për shitje ndaluan marrjen e naftës, pasi ishin në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara.

Të dhënat e Refinitiv Eikon dhe dokumentet e transportit të brendshëm nga ndërmarrja shtetërore e energjisë e Venezuelës PDVSA treguan se eksportet ranë 50 përqind në maj në krahasim me mesataren gjatë periudhës janarit – prill. Orari i PDVSA për qershorin tregon pak ndryshime nga maji, me vetëm tre ngarkesa të papërpunuara të caktuara për blerësit deri më tani dhe tre të tjerë në pritje të nominimeve.

PDVSA dhe ndërmarrjet e saj të përbashkët eksportuan 451.935 fuçi në ditë (bpd) të papërpunuar dhe karburant në 18 ngarkesa muajin e kaluar, sipas dokumenteve të parë nga Reuters.

Të dy kompanitë meksikane që kishin furnizuar me naftë Venezuelën në treg që nga fundi i vitit 2019 (duke shkëmbyer rreth 30 milion fuçi për kamionë uji në një marrëveshje naftë për ushqim) thanë në një deklaratë se ato ishin objektiva të një fushate politike ndërkombëtare, të nxitur nga Washington.

Statistikat treguan se Libre Abordo me bazë në Meksikë dhe firma e lidhur Schlager Business Group morën mbi një të katërtën e eksporteve të Venezuelës në maj, në 3.9 milion fuçi, nga gati 40 përqind ose 9.9 milion fuçi në muajin prill.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Thesarit të SHBA (OFAC) të martën shtoi katër anije të përcaktuara këtë vit nga Libre Abordo, Schlager Business Group dhe njësitë Rosneft të Rusisë për të transportuar naftë Venezuelës në listën e subjekteve të sanksionuara.

Firmat meksikane kanë marrë një pjesë më të madhe të eksporteve të Venezuelës pasi dy njësi të Rosneft u tërhoqën nga tregtia në fillim të këtij viti ndërsa forcimet e sanksioneve të SH.B.A.

Caracas, e cila është pothuajse plotësisht e varur nga të ardhurat e saj të naftës, ka dënuar sanksionet, duke i quajtur ato luftë ekonomike dhe një përpjekje të qeverisë amerikane për të marrë kontrollin e tregut global të naftës. Ministri i Jashtëm i vendit Jorge Arreaza ka akuzuar Uashingtonin për shkelje të të drejtave të njeriut dhe lirinë e tregtisë dhe tha se presioni ndaj firmave meksikane ishte provë e karakterit “të paligjshëm” të regjimit të sanksioneve amerikane.

Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Situata e tregjeve financiare në SHBA, Europë, Azi

CNBC/ Nafta “kërcënon” bursat globale