MENU
klinika

Tre rrugë, nga nafta tek...

CNBC/ Si do e infektojë COVID-19 Lindjen e Mesme?

12.03.2020 - 11:27

Çmimet e naftës, turizmi dhe tregjet e kapitalit të goditura nga koronavirusi mund të kenë një ndikim në ekonomitë e Gjirit, tha një analist për CNBC këtë javë. “Për ekonomitë e GCC, ne kemi identifikuar tre kanale të transmetimit të COVID-19,” tha Mohamed Damak i S&P Global Ratings, duke iu referuar koronavirusit të ri që u zbulua për herë të parë në Kinë vitin e kaluar. Ai foli për “Capital Connection” të CNBC të këtë të enjte. Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën shpalli virusin një pandemi globale pasi u përhap në më shumë se 110 vende dhe infektoi të paktën 121,000 njerëz. Irani, kombi më i goditur nga Lindja e Mesme, raportohet se ka rreth 9,000 raste të konfirmuara dhe mbi 350 vdekje, sipas Associated Press. Vende të tilla si Arabia Saudite, Bahreini, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Oman gjithashtu kanë raste të shumta të infeksionit.

Çmimet e naftës:
Nafta është një nga produktet “kryesore” të eksporteve të vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, dhe çmimet kanë rënë ndjeshëm këtë javë pasi OPEC dhe aleatët e saj nuk arritën të firmosnin një marrëveshje për të ulur prodhimin. Ardhmëria e naftës bruto ra më shumë se 20% të hënën pasi Arabia Saudite tha se do të rrisë prodhimin dhe do të japë zbritje në naftën e saj. Të enjten pasdite në Azi, nafta Brent ishte në rënie prej 6.01% në 33.64 dollarë për fuçi, ndërsa bruto amerikanë u tregtua me 31.15 dollarë për fuçi, duke zbritur 5.55%. Kjo ka të ngjarë të jetë problematike për vendet në rajon, shumë prej të cilave mbështeten shumë në të ardhurat e naftës. Damak shtoi se S&P Global Ratings rishikoi parashikimin e çmimit të tij nga 60 dollarë për fuçi në 40 dollarë për fuçi për vitin. Kjo shifër është nën çmimet fiskale të naftës për të gjithë prodhuesit e naftës në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, sipas të dhënave të FMN. “Dhe nëse shikoni shpërndarjen gjeografike të eksporteve, mund të shihni për shembull se për Oman, më shumë se 53% e eksporteve shkojnë në vendet ku ne shohim raste të COVID-19 ose të larta ose pikante,” tha ai.

Udhëtimi dhe pasuritë e paluajtshme:
Shpenzimet nga të huajt gjithashtu ka të ngjarë të bëjnë një goditje për shkak të koronavirusit, veçanërisht në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Emiratet e Bashkuara Arabe tërheq më shumë se 17 milion vizitorë çdo vit, tha Damak, dhe këtë vit shpreson të tërheqë 25 milion udhëtarët në Expo 2020 Dubai në tetor.Arabia Saudite pranon 20 milion turistë në vit, shumica e tyre për qëllime fetare. Mbretëria ka pezulluar përkohësisht hyrjen në vend për qëllime të Umrah dhe vizituar Xhaminë e Profetit, një vend i rëndësishëm për myslimanët. Arabia Saudite pranon 20 milion turistë në vit, shumica e tyre për qëllime fetare. Mbretëria ka pezulluar përkohësisht hyrjen në vend për qëllime të Umrah dhe vizituar Xhaminë e Profetit, një vend i rëndësishëm për myslimanët. “Nëse do të ndodhte kështu, atëherë padyshim që ndikimi ekonomik si në Arabinë Saudite ashtu edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe do të ishte më i lartë se sa ne presim aktualisht,” tha ai. Në anën e pasurive të patundshme, ai theksoi se blerësit kinezë vetëm kontribuan në 1% të transaksioneve të pasurive të patundshme në Dubai në vitin 2018. Por vendimet për blerjen mund të shtyhen për shkak të “efektit psikologjik” të koronavirusit, pavarësisht nga rënia e normave të interesit, tha ai .

Tregjet e kapitalit:
Kohët e fundit ka pasur “paqëndrueshmëri ekstreme” në tregjet e kapitalit, dhe kjo mund të nënkuptojë që kompanitë me “histori krediti të dobët” do të kenë probleme të vijnë në treg, tha Damak. “Kjo do të thotë që Bahreini, Oman dhe mbase edhe disa korporata në Emiratet e Bashkuara Arabe do ta kenë shumë pak më të vështirë të arrijnë në treg këtë vit.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

Konkurrenca në biznes e dy gjigandëve

CNBC/ Amerika nuk po fiton para në Kinë!?

Goditja e naftës, një shans për industrinë

CNBC/ “Durojmë sot për të marrë fitimet nesër”


“Business Insider” shkrim për turizmin në Shqipëri

Vend i aventurave të paharrueshme!

Tregtarët vazhdojnë traditën e 'vjedhjes'

Nis shtrenjtimi i çmimeve me afrimin e festave

Analiza e DW: Po i mbarojnë edhe BE-së paratë?

KE parashikon të rrisë buxhetin. Gjermania kërkon që të kursehet