MENU
klinika

Goditja e naftës, një shans për industrinë

CNBC/ “Durojmë sot për të marrë fitimet nesër”

11.03.2020 - 12:55

Rruga e çmimit të naftës këtë javë mund të jetë një shans për industrinë për tu ristrukturuar dhe në fund të fundit mund të jetë një pozitiv për tregun, tha një strateg. Tregjet e naftës u tankuan të hënën, duke rënë mbi 20% pas një mosmarrëveshjeje për shkurtimet e prodhimit midis OPEC dhe aleatëve të saj. Rusia nuk pranoi të ulë prodhimin javën e kaluar, dhe Arabia Saudite njoftoi të Shtunën se do të ofrojë zbritje për çmimet e saj zyrtare të shitjes muajin tjetër. Mbretëria gjithashtu raportohet se po planifikon të rrisë prodhimin.

Ardhmëria e naftës së papërpunuar ndërkombëtare Brent ishte duke tregtuar rreth 37 dollarë për fuçi të mërkurën pasdite në Azi. E ardhmja e naftës bruto Benchmark West Texas Intermediate ishte rreth $ 34 për fuçi. Të dy klasat po tregtonin mbi 40 dollarë për fuçi javën e kaluar. Megjithë çmimet ‘në depresion’, përgjigja nga Arabia Saudite dhe Rusia është “racional afatgjatë” për ta, tha Damien Courvalin, kreu i kërkimit të energjisë në Goldman Sachs.
Prodhuesit me kosto të ulët si Arabia Saudite kanë mbështetur çmimet për vite me rradhë përmes ndërprerjes së furnizimit, e cila nga ana tjetër rriti prodhuesit me kosto më të lartë si kompanitë e argjilës në SHBA dhe mundësuan një prodhim edhe më të madh nga prodhuesit e shistores.

Zhvillimet e fundit të tregut do të lejojnë që të bëhet ristrukturimi dhe ribalancimi i furnizimit, tha Courvalin për CNBC, i cili pret që çmimet e naftës të qëndrojnë të ulëta, rreth 30 dollarë për fuçi për papërpunimin Brent për dy të katërtat. “Kjo ka të bëjë më shumë me një ristrukturim të furnizimit më pak aktivitet nga prodhuesit me kosto të lartë për prodhuesit me kosto të ulët të rrokullisen,” tha Courvalin. Dhe do të ketë një pikë në të cilën do të ketë një “ndryshim material” në peizazhin ku prodhimi i përgjithshëm do të binte për shkak të çmimeve të ulëta. Një çmim më i lartë për bruto do të shfaqet kur furnizimi bie.

“Nja dy të katërtat prej 30 $ është natyrisht e dhimbshme për ata (prodhuesit kryesorë),” tha Courvalin, pasi Arabia Saudite dhe Rusia të dy shesin më poshtë se kostoja. Por ata do të fitojnë pjesën e tregut. Periudha e tranzicionit përfundimisht do të çojë në një deficit fiskal më të vogël për Arabinë Saudite, dhe të ardhura më të larta neto në 2021 si për Arabinë ashtu edhe për Rusinë, tha ai. “Ky tranzicion jep përfitime të dobishme ekonomike edhe pas një viti, kështu që unë mendoj se kjo është pjesa e rëndësishme për t’u përqëndruar,” tha Courvalin. “Po, ka një çmim më të ulët. Ka ndikim negativ, aq më tepër tek ata prodhues me kosto të lartë sesa ata prodhues me kosto të ulët. Por është, për një afat të gjatë, një përfitim ekonomik në fund të fundit”,- tha Courvalin.

Ristrukturimi i industrisë gjithashtu do të sjellë përfitime në tregun e ShBA-së edhe për një periudhë afatgjatë, pasi prodhimi i argjilës në SHBA është më i kushtueshëm se prodhimi i naftës në vendet e tjera. Kjo do të lejojë që sektori i argjilës të përshtatet në mënyrë që të përfitojë aksionarët dhe nga ana tjetër ekonomia e Shteteve të Bashkuara, shtoi ai. Ka pasur mungesë të oreksit të investitorëve në sektorin e argjilës “pavarësisht rritjes së konsiderueshme të prodhimit që ne kemi parë me çmime të mbështetura artificialisht,” tha ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konkurrenca në biznes e dy gjigandëve

CNBC/ Amerika nuk po fiton para në Kinë!?

Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve

Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale