MENU
klinika

Tregjet Globale: Shpresa tek vaksina

Rriten aksionet në përvjetorin e ‘Të Hënës së Zezë’

19.10.2020 - 13:07

Rezervat evropiane u mblodhën të hënën ndërsa shpresat në rritje për një vaksinë koronavirus deri në fund të vitit dhe një paketë fiskale të SHBA para zgjedhjeve të kompensonin shqetësimin për infeksionet e përditshme rekord në rajon.

Wall Street u rrit me 0.9% në përvjetorin e 33-të të përplasjes së “Të Hënës së Zezë” 1987, kur Dow Jones Industrial Average humbi 22.6% në një ditë, ekuivalente me një rënie prej rreth 6,500 pikë në indeksin sot.

Indeksi i aksioneve evropiane të aksioneve blu. STOXX50 u rrit me 0.8% edhe kur rastet e reja COVID-19 po rriteshin me mbi 150,000 në ditë në Evropë. Pjesë të Mbretërisë së Bashkuar u vunë në bllokim dhe Franca vendosi orar ndalimi.

Këto shqetësime dhe asnjë përparim në bllokimin e Brexit dështuan të frenojnë oreksin e rrezikut midis investitorëve, pasi Kryetarja e Dhomës së SHBA-së Nancy Pelosi tha se ishte optimiste për një marrëveshje lehtësimi të koronavirusit para Ditës së Zgjedhjeve.

Duke rritur ndjenjën e përgjithshme, prodhuesi i ilaçeve Pfizer Inc tha se mund të ketë një vaksinë të koronavirusit të gatshëm në Shtetet e Bashkuara deri në fund të këtij viti.

“Një vaksinë do të jetë në dispozicion gjerësisht nga tremujori i dytë i vitit të ardhshëm, me tregjet që lëvizin drejt çmimit në përfitimet ekonomike shumë përpara kësaj,” tha Mark Haefele, zyrtari kryesor i investimeve në UBS Global Wealth Management.

“Bisedimet fiskale on-off kanë injektuar paqëndrueshmëri afat-shkurtër në aktivet e rrezikut, por në vend që të qëndrojnë mënjanë, ne sugjerojmë që investitorët të konsiderojnë mënyra për të krijuar pozicione afatgjata në këto kushte tregu.”

Investitorët gjithashtu u qetësuan nga rimëkëmbja ekonomike e Kinës në tremujorin e tretë ndërsa konsumatorët dështuan kujdesin ndaj koronavirusit, megjithëse rritja më e dobët se sa pritej mbuloi fitimet e tregut të aksioneve në Azi.

Indeksi më i gjerë i MSCI i aksioneve Azi-Paqësor jashtë Japonisë .MIAPJ0000PUS u rrit me 0,5% për një ditë të dytë të fitimeve, duke u larguar pas të dhënave të produktit të brendshëm bruto të tremujorit të tretë nga Kina.

Treguesit e veçantë mujorë treguan një zgjerim të aktivitetit ekonomik. Prodhimi industrial u përshpejtua me 6.9% në shtator nga një vit më parë, kur analistët po kërkonin një fitim prej 5.8% nga një rritje prej 5.6% në gusht.

Më vonë gjatë javës, ngjarjet kryesore të rrezikut, përfshijnë procesverbalet e takimit të bankës qendrore të Australisë, debatin përfundimtar presidencial të SHBA dhe treguesit e prodhimit global. Veprimi në monedha u mbyll me shlyerjen e dollarit amerikan në 93.696 kundrejt një shporte me gjashtë monedha kryesore.

Euro u tregtua më lartë me 1.1725 dollarë dhe sprovimi u mbajt të hënën mbi një minimum prej 10 ditësh. Investitorët ndaluan zotërimet e tyre ndërsa negociatorët britanikë dhe evropianë u përpoqën të shpëtonin bisedimet tregtare pas Brexit.

“Bisedimet tregtare BE-MB po flirtojnë me kolapsin,” thanë ekonomistët e ANZ.

“Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Johnson tha se MB duhet të përgatitet për një rezultat pa marrëveshje, pasi të dy palët nuk mund të bien dakord. Bisedimet rinisin të hënën në Londër, por pa vullnetin politik për të zhvendosur terrenin, ka shumë pak që negociatorët mund të arrijnë. ”

Në mallra, çmimet e naftës së papërpunuar Brent ishin të sheshta me 42,92 dollarë për fuçi dhe të ato të West Texas Intermediate u tregtuan me 40,91 dollarë për fuçi. Ari u rrit me 0.6% në 1,909.6 dollarë për ons.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale