MENU
klinika

Nga BBC

Cila është strategjia e Trump për të përmbysur rezultatet?

23.11.2020 - 09:13

Pothuajse dy javë pasi Joe Biden u parashikua si fituesi i zgjedhjeve presidenciale të SHBA, Donald Trump ende nuk po pranon.

A ka ai një plan për të përmbysur rezultatin?

Strategjia ligjore e presidentit për të sfiduar rezultatet e zgjedhjeve duket se po bie në vesh të shurdhër në sallat e gjyqit në të gjithë vendin. Ekipi i Trump ende nuk ka shënuar një fitore domethënëse, ose të paraqesë prova të mashtrimit të votuesve, pasi ka nisur dhjetëra procese gjyqësore.

Ndërsa dyert për të qëndruar në detyrë mbyllen, presidenti duket se po zhvendos strategjitë për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve nga një zgjedhje ligjore e largët në një gamë politike më të gjerë.

Një udhëzues hap pas hapi për strategjinë e Trump

Ja çfarë mund të shpresojë të bëjë:

  • Të bllokojë procesin e certifikimit të votave në sa më shumë shtete të jetë e mundur, ose përmes proceseve gjyqësore ose duke inkurajuar zyrtarët republikanë të kundërshtojnë
  • Të bindë legjislaturat e kontrolluara nga Republikanët në shtetet Biden fitoi ngushtë për të hedhur poshtë rezultatet e votimit të popullit si të korruptuar
  • Të lejojë që ligjvënësi të japë votat e Kolegjit Zgjedhor të shtetit të tyre, të cilat janë hedhur nga “zgjedhësit” në 14 Dhjetor, Trump në vend të Biden
  • T abëjë këtë në shumë shtete, Wisconsin, Michigan dhe Pennsylvania, për shembull

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNPse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

Gratë snajperiste poshtëruan iranianët

Kush fshihet pas Kupolës së Hekurt?

Pse “dragoi” ka në dorë rrjedhën e luftës?

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, falë Kinës

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje

Veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO-s