MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

Rusia s’ka pse ndërhyn, Amerikën po e shkatërron Trumpi!

21.11.2020 - 17:12

Ka disa shpjegime të mundshme për përmbajtjen relative të Kremlinit në zgjedhjet amerikane.

Shtetet e Bashkuara ishin të papërgatitura më shumë se katër vjet më parë.

Këtë vit, ai ishte aq i përgatitur sa disa studiues paralajmëruan për rreziqet e imagjinimit të ndërhyrjeve atje ku nuk ekzistonte në të vërtetë.

Gjenerali Paul Nakasone, drejtori i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë dhe Komandës Kibernetike të SHBA, u ka lënë të kuptohet gazetarëve se forcat e tij kanë pasur sukses duke parashikuar sulmet nga kundërshtarët dhe duke i paraprirë, megjithëse nuk dha detaje.

Departamenti i Shtetit revokoi vizat e ndërhyrësve; Departamenti i Thesarit vendosi sanksione. Partneritetet publiko-privat me faqet e mediave sociale ishin të fuqishme.

Të gjitha këto përpjekje pothuajse me siguri ndihmuan në parandalimin e një ndërhyrjeje si ajo e vitit 2016.

Por ekspertët vërejnë se arsyetimi i Rusisë kur vlerëson një operacion të mundshëm të ndërhyrjes është i ngjashëm me secilin nga tonat kur mendojmë të marrim një rrezik: Cili është shpërblimi?

Në këtë rast, shpërblimi ishte minimal.

Pjesa më e madhe e mosmarrëveshjeve po shkaktohej nga propaganduesit dhe partizanët duke përfshirë edhe vetë Presidentin Trump.

Udhëheqësi në largim i këtij vendi pretendoi se votat do të vidheshin dhe po vazhdon me të njëjtat gënjeshtra tani pas humbjes së tij.

Trump versus US intelligence on Russian election interference - CNNPolitics

Në të vërtetë, janë ata këtu në shtëpi që u kanë dhënë nëpunësve publikë të përkushtuar siç është Krebs, më shumë telashe në dy javët e fundit.

Shtëpia e Bardhë u përpoq të pengonte drejtorin e CISA dhe kolegët e tij dhe gënjeshtrat virale rreth mashtrimit të votuesve dhe vërtetuan publikisht se zgjedhjet ishin të sigurta.

“Deklarata e fundit nga Chris Krebs mbi sigurinë e Zgjedhjeve 2020 ishte shumë e pasaktë,” shkroi Trump në Twitter, në kundërshtim me të gjitha provat.

Pikërisht kundër gënjeshtrave të tilla, Krebs po punonte për të mbrojtur demokracinë tone, dhe janë pikërisht këto gënjeshtra që vazhdojnë t’u kursejnë kundërshtarëve të Amerikës kaq shumë energji.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Norbert Röttgen/ The Guardian

BE duhet të bashkohet kundër Rusisë!