MENU
klinika

Nga Russian Today/ Gara titullin 'ekonomia më e madhe në botë'

Kina ‘do të rrëzojë’ SHBA më shpejt sesa pritej

17.01.2021 - 18:18

Ekonomia e dytë më e madhe në botë GDP e Kinës parashikohet të zgjerohet 8.2 përqind këtë vit, duke vazhduar të tejkalojë kolegët globalë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, sipas një sondazhi të Bloomberg për ekonomistët.

Kina është ekonomia e vetme e madhe që ka shmangur tkurrjen në vitin 2020. Tani është në rrugën e duhur për të kaluar SHBA si ekonomia më e madhe në 2028, tha Homi Kharas, zëvendës drejtor për ekonominë globale dhe programin e zhvillimit në Institucionin Brookings. Kjo është dy vjet më shpejt sesa kishte vlerësuar më parë.

Pjesa e vendit në ekonominë botërore u rrit me ritmin më të shpejtë të këtij shekulli. Statistikat treguan se prodhimi global ra 4.2 përqind vitin e kaluar, duke e shtyrë pjesën e Kinës në të në 14.5 përqind me çmimet e dollarit 2010.

Ekonomistët theksuan se Pekini po thellon lidhjet ekonomike brenda Azisë dhe Evropës dhe po kërkon që konsumi i brendshëm të fuqizojë fazën e tij të ardhshme të rritjes. Këtë javë, Presidenti Xi Jinping tha se “koha dhe situata” ishin në anën e vendit në një vit të ri ndërsa Uashingtoni po luftonte me trazirat e brendshme.

Pandemia mund ta ndihmojë Kinën “të ngurtësojë pozicionin e saj në ekonominë globale”, tha për Bloomberg Ka Zeng, drejtor i studimeve Aziatike në Universitetin e Arkansas. Kompanitë amerikane dhe evropiane ka të ngjarë të përqendrohen më shumë në Kinë për shkak të “potencialit që vendi të jetë i vetmi burim i madh i rritjes në botën post-pandemike”.

Tashmë eksportuesi më i mirë në botë, dërgesat e Kinës u rritën me 3.6 përqind në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare. Tregtia totale botërore ka të ngjarë të kontraktohet 5.6 përqind, sipas vlerësimeve nga trupi i Kombeve të Bashkuara për zhvillimin dhe tregtinë UNCTAD.

Ndërkohë, Kina ka gjasa të rifitojë titullin e destinacionit më të lartë në botë për investime të huaja pasi më shumë se 129.5 miliardë dollarë janë vendosur në vend deri në nëntor 2020. Globalisht, flukset e IHD-ve thuhet se kanë rënë 30-40 përqind nga viti në vit në 2020 , sipas UNCTAD.

“Jo vetëm rritja e Kinës, por edhe modeli i rritjes së saj ka rëndësi për ekonominë globale. Kina vazhdon të përpiqet të shkojë drejt mbështetjes më të madhe në konsum për rritjen ekonomike. Për pjesën tjetër të botës, Kina do të bëhet gjithnjë e më shumë një konsumator përveç rolit të prodhuesit që ka luajtur prej kohësh,” tha Chang Shu, ekonomisti kryesor i Azisë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”


Nga Financial Times/ Ka vendosur vetëm 10% të kapacitetit të tij gjatë pandemisë

FMN nuk funksionon më si rrjeti i sigurisë në botë

Nga Bloomberg/ Ndërkohë, çfarë po bën pjesa tjetër e botës?

Paketa 1.9 trilion e Biden duhet të presë…

Nga Bloomberg/ Nga Brazili në Truqi, një problem që zgjasë përtej pandemisë

Vendet ku çmimet po shqetësojnë njerëzit

Rajonet më të goditura nga pandemia

Pabarazia varfëron qytetet e mëdha