MENU
klinika

Një mesazh për Rusinë dhe Kinën...

Perëndimi nuk ka marrë fund ende!

04.05.2021 - 08:20

Grupi i Shtatë demokracive perëndimore synon të nxisë  aleatë të rinj për t’iu kundërvënë sfidave nga Kina dhe Rusia pa e hedhur poshtë Pekinin dhe duke vazhduar lidhje më të qëndrueshme me Kremlinin, thanë të hënën dy nga diplomatët e tij të lartë.

Përpara takimit të parë personal të ministrave të jashtëm të G7 që nga viti 2019, sekretari i shtetit i presidentit amerikan Joe Biden, Antony Blinken, u përpoq të japë një mesazh të multilateralizmit pas katër vjet diplomacie në Twitter nën udhëheqjen e Donald Trump që tronditi, hutoi dhe alarmoi shumë aleatë.

E themeluar në 1975 si një forum për kombet më të pasura të Perëndimit për të diskutuar kriza të tilla si embargoja e naftës OPEC, G7 këtë javë po diskuton Kinën dhe Rusinë, si dhe po lufton pandeminë COVID-19 dhe përhapjen e ndryshimeve klimatike.

“Nuk është qëllimi ynë të përpiqemi të frenojmë Kinën ose të hedhim poshtë Kinën,” u tha Blinken gazetarëve në një konferencë shtypi së bashku me sekretarin e jashtëm britanik Dominic Raab.

U.S. Secretary of State Antony Blinken wearing a face mask speaks with Japan's Foreign Minister Toshimitsu Motegi (not pictured) during a bilateral meeting as part of the G7 foreign ministers meeting, in London, Britain May 3, 2021. Ben Stansall/Pool via REUTERS

Ai tha se Perëndimi do të mbrojë “rendin e bazuar në rregullat ndërkombëtare” nga përpjekjet nga çdo vend, përfshirë Kinën.

Rritja spektakolare ekonomike dhe ushtarake e Kinës gjatë 40 viteve të fundit shihet si ndër ngjarjet më domethënëse gjeopolitike të kohëve të fundit, krahas rënies së vitit 1991 të Bashkimit Sovjetik, i cili përfundoi Luftën e Ftohtë.

Diplomatët ishin të etur për të vënë në dijeni botën se Perëndimi do të pohojë vetveten.

Raab foli më shumë për ndërtimin e aleancave sesa për shkëputjen e tyre.

“Unë e shoh kërkesën në rritje dhe nevojën për grupe të vendeve me të njëjtin mendim që ndajnë të njëjtat vlera dhe duan të mbrojnë sistemin shumëpalësh,” tha Raab.

G7 është shumë më e madhe se Kina si nga ana ekonomike dhe ushtarake.

Për një kohë më të gjatë, ka shqetësime të thella si në Uashington ashtu edhe në kryeqytetet evropiane se si duhet të veprojë Perëndimi si ndaj Pekinit ashtu edhe ndaj Moskës.

Blinken tha se Shtetet e Bashkuara do të preferonin lidhje më të qëndrueshme me Rusinë, por kjo varet shumë nga mënyra se si Presidenti rus Vladimir Putin vendos të veprojë, veçanërisht në vende si Ukraina të cilat Blinken do të vizitojë më vonë këtë javë.

“Ne kemi rikonfirmuar mbështetjen tonë të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës,” tha Blinken.

U.S. Secretary of State Antony Blinken speaks with South Korea's Foreign Minister Chung Eui-yong during a bilateral meeting as part of the G7 foreign ministers meeting, in London, Britain May 3, 2021. Ben Stansall/Pool via REUTERS

“Ne nuk po kërkojmë të përshkallëzohemi: ne do të preferonim të kishim një marrëdhënie më të qëndrueshme, më të parashikueshme. Dhe nëse Rusia lëviz në atë drejtim, kështu do të bëjmë edhe ne.”

Raab tha të dielën se G7 do të shikonte një propozim për të ndërtuar një mekanizëm të shpejtë të përgjigjes për të kundërshtuar dezinformimin rus dhe, duke iu referuar Kinës, foli për nevojën për të dalë për tregje të hapura dhe demokraci.

Përveç anëtarëve të G7, Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara, Britania ka ftuar edhe ministra nga Australia, India, Afrika e Jugut dhe Koreja e Jugut.

Ministrat do të hedhin bazat për udhëtimin e parë të planifikuar të Biden jashtë që nga marrja e detyrës: një samit i G7 në Britani muajin tjetër.

Përkthyer dhe përshtatur nga Reuters/ konica.al

Edhe pse vendet janë në mosmarrëveshjeve midis tyre

Diplomatët amerikanë, kinezë dhe rusë bëjnë thirrje për bashkëpunim

Pavarësisht se asnjë republikan nuk ka guxuar të sfidojë ish-presidentin duke i dalë ballazi

Si po hakmerret Trump ndaj familjeve që drejtojnë Partinë…

(SNP) deklaroi dje fitoren në zgjedhjet për parlamentin rajonal

Skocia drejt një referendumi të ri për pavarësinë

Mbase duhet t’i jepet një fund formal luftës Koreane

Si mund të përfundojnë tensionet SHBA-Kore e Veriut?

Presidenti këtë javë deklaroi qëllimin për të vaksinuar 70 përqind të popullsisë deri në Korrik

Shtëpia e Bardhë nën drejtimin e Biden, po i kthehet normalitetit

Është kthyer në një relike të së kaluarës

Mbase është koha për të shpërbërë G7