MENU
klinika

Nga Serbia në Shqipëri

Le Monde: Në Ballkan bandat janë në zemër të sistemit shtetëror

08.08.2021 - 12:30

Gazeta franceze “Le Monde” ka publikuar një artikull të Remy Urdanit në kuadër të serisë “Gjeopolitika e mafies”, me titull “Në Ballkan, bandat kriminale në zemër të sistemit shoqëror”.

Në shkrim jepet një pasqyrë e gjerë se si grupet shqiptare dhe ato serbe malazeze kaluan nga trafiku i cigareve e armëve tek i kokainës, duke u bërë lojtarët kryesorë në trafikimin e drogës nga Amerika e Jugut.

Në shkrim përshkruhet po ashtu marrëdhënia e ngushtë midis fuqive politike dhe krimit të organizuar në Serbi dhe Mal të Zi, një marrëdhënie aq e ngushtë sa që nuk ka më një dallim të qartë midis tyre.

Shkrimi i plotë

Që nga rënia e komunizmit dhe luftërat në ish -Jugosllavi, mafia ballkanike është rritur aq shumë saqë tani konsiderohet si një lojtar kryesor në krimin e organizuar ndërkombëtar. Bandat serbe, malazeze dhe shqiptare, të cilat filluan të lulëzojnë tre dekada më parë nga trafikimi i armëve dhe cigareve, tani janë në zemër të mbërritjes së kokainës së Amerikës së Jugut në Evropë.

Ata gjithashtu trafikojnë heroinë dhe prodhojnë marihuanë dhe drogë sintetike. Fitimet e tyre janë të tilla që ata kanë investuar në pjesë të mëdha të ekonomisë ligjore.

Grupet serbe dhe malazeze kanë marrë në dorë trafikun e drogës nga Amerika e Jugut, duke u bërë lojtarë kryesorë në krimin e organizuar në Evropë. Një rritje e pushtetit u arrit në lidhje me qeverinë, para shpërthimit të një lufte vrasëse klanesh.

Arsyet e shpërthimit të dhunës në vitet e fundit mes gangsterëve nga Serbia dhe Mali i Zi nganjëherë mbeten misterioze. Të shtënat në kafene, shpërthime makinash, kufoma të gjetura në rrugët e Beogradit, Kotorrit ose Podgoricës, për të mos përmendur një numër të panjohur të personave të zhdukur: shtatë vjet luftërash bandash, vrasje dhe hakmarrje kanë lënë të paktën pesëdhjetë të vdekur.

Shkaktarët kryesorë janë të njohur, megjithatë, dhe të dy ndodhën në vitin 2014. Nga njëra anë, zhdukja e të paktën 200 kilogramëve kokainë në portin spanjoll të Valencia filloi të ndante kartelin e udhëhequr nga Darko Saric dhe shënoi shpërthimin e ” Lufta e Kotorrit “ midis dy bandave rivale, klanit Skaljari dhe klanit Kavac. Nga ana tjetër, arrestimi i vetë Saricit ka shkaktuar një luftë pasardhëse midis njerëzve të tij më besnikë – të cilët drejtojnë perandorinë e tij ndërsa ai është në burg – dhe njerëzve ambiciozë që ëndërrojnë për më shumë autonomi dhe fitimet që e shoqërojnë atë.

Lufta e bandave mori vrull të mëtejshëm dy vjet më vonë, në 2016, pas vrasjes së Aleksandar Stankoviç, i njohur si “Sale Mutavi” udhëheqësin e bandës së Janjicari (“jeniçerët”), të formuar nga mbështetësit më të egër ( ultras) të klubit të futbollit të Beogradit Partizan. Tradicionalisht, në Serbi, grupet e ultra janë një terren ushqyes për botën e nëndheshme, siç ishin për ushtrite paramilitare gjatë luftërave të viteve 1990.

Ikona e kësaj bote paralele ishte, gjatë sundimit të presidentit dhe kryekomandantit Slobodan Millosheviq (1989-2000), Zheljko Raznatovic, i njohur si “Arkan”, udhëheqës i mbështetësve të Yllit të Kuq, klubit tjetër të futbollit në Beograd, atëherë Tigrat Arkan, një grup paramilitar që punoi me urdhër të policisë sekrete serbe. Arkan, i akuzuar si Millosheviq për krime kundër njerëzimit nga drejtësia ndërkombëtare, u vra në hotelin Intercontinental në Beograd, pak para rënies së Presidentit serb, nga një vrasës i cili, si ai, kishte një armë mafioze në njërën dorë dhe një simbol policie në tjetrën

Nëse kriminelët e Shqipërisë fillimisht e marrin ndikimin e tyre nga lidhjet e krijuara me mafiet italiane, ata të Serbisë dhe Malit të Zi kanë fillimisht një “pasuri” origjinale, e cila mund të gjendet vetëm në këtë nivel në Rusi: lidhja e tyre e ngushtë me Shtetin. E ndërtuar në kohën e komunizmit nga policia sekrete jugosllave, e përforcuar në kohën e luftërave nga shërbimet sekrete të Millosheviqit, kjo lidhje mbetet jashtëzakonisht e fortë. Ekspertët madje pyesin veten nëse Serbia dhe Mali i Zi mund të përshkruhen si “shtete mafioze” dhe, duke pasur parasysh fuqinë financiare të fituar nga bota e krimit të organizuar, nëse ende janë gangsterë ata që janë në shërbim të shtetit, apo nëse tani janë këta të dy shtete që janë në shërbim të gangsterëve.

Në Serbi, mund të vërehen tre periudha të ndryshme. “Millosheviqi ishte kumbari i kriminelëve dhe paramilitarëve. Pastaj, në vitin 2000, [Kryeministri Zoran] u përpoq të fillonte rregullimin e problemit, kështu që ata e vranë atë, “tha Vuk Cvijic, një gazetar investigativ në revistën Nin. Gjatë sundimit të Partisë Demokratike, midis viteve 2000 dhe 2012, “ndërsa kishte ende korrupsion, nuk kishte më lidhje të drejtpërdrejtë midis qeverisë serbe dhe krimit të organizuar”, beson gazetari. Dy operacione të mëdha policore u zhvilluan në atë kohë, në bashkëpunim me Interpolin dhe shërbimet e policisë së huaj: Operacioni Sabre, kundër klanit Zemun dhe vrasësit Djindjic (2003), dhe Operacioni Luftëtar Ballkanik, kundër kartelit Darko Saric (2009).

“Sot, nën presidentin Aleksandar Vuçiç, shteti dhe mafia po bashkëpunojnë përsëri në atë masë sa që nuk ka më një dallim të qartë midis të dyve,” thotë Vuk Cvijic. Dikush mund të pyesë veten nëse mafia nuk është bërë më e fortë se shteti. ”

Në Malin e Zi, historia është e ndryshme sepse i njëjti njeri, Milo Djukanovic, ka qenë në pushtet që nga rënia e komunizmit në 1991. “Gjukanovic është shefi. Të gjitha klanet malazeze kanë të njëjtin punëdhënës, presidentin e vendit, pretendon Jovo Martinoviç, një gazetar i famshëm i cili ka hetuar krimin e organizuar për njëzet vjet. Dallimi me Amerikën Latine është se Pablo Escobar ishte një gangster që vepronte kundër shtetit. Në Mal të Zi, Pablo është president… »

Marrëdhënia e ngushtë midis fuqive politike dhe krimit të organizuar është padyshim e vështirë të vërtetohet pasi, edhe nëse disa hetime ndonjëherë kthehen tek një ministër ose një biznesmen, “lidhja organike kalon historikisht përmes shërbimeve sekrete”, vëren një diplomat evropian i cili ka kohë që të njohura ndërlikimet e fuqive serbe dhe malazeze. “Trafiku është i orkestruar nga qeveritë e Serbisë dhe Malit të Zi. Shumë kriminelë kanë simbole të shërbimit sekret ose policisë. Të dy presidentët punojnë së bashku dhe kanë interesa të përbashkëta, “thotë Jovo Martinovic.

Ekspertët tregojnë gjithashtu rolin, së bashku me secilin president, të vëllezërve të tyre përkatës, të cilët drejtojnë çështjet familjare. Andrej Vuçiq, në Beograd dhe Aco Gjukanovic, në Podgoricë, luajnë kështu një rol kryesor në kryqëzimin midis politikës, biznesit dhe parave të pista. “Droga është një gjë,” thotë diplomati. Por Djukanovic pa dyshim që e ka ndërtuar pasurinë e tij edhe më shumë në privatizim sesa në trafik. Vëllai i tij Aco është një miliarder. ”

“Askush në skenën ndërkombëtare nuk e di se si të merret me çështjen e krimit të organizuar në Serbi dhe Mal të Zi,” thotë Stevan Dojcinovic, një hetues i faqes serbe të hetimeve serbe Krik, “sepse askush nuk e kupton thelbin e problemit: nuk është një problem i korrupsionit të individëve, është një sistem shtetëror. Ky ishte tashmë rasti në kohën e Millosheviqit dhe vazhdon me Vuçicin dhe Gjukanoviçin. Shtë një operacion shtetëror që është e vështirë të vërtetohet. »

Gjyqësori italian, i cili është përpjekur në disa raste të sqarojë marrëdhëniet midis politikanëve dhe kriminelëve në Ballkan, veçanërisht me Milo Gjukanoviç në rastet në lidhje me mafiet e veta, ka thyer dhëmbët atje. Gjyqësorët e tjerë evropianë nuk kanë shkuar kurrë përtej trafikantëve famëkeq. Ata që kanë hetuar prej kohësh krimin e organizuar në ish -Jugosllavi gjithashtu besojnë se, meqenëse këto raste përfshijnë shërbime sekrete shtetërore, shërbime të tjera inteligjente, amerikane dhe evropiane, i mbrojnë ata në këmbim të informacionit, apo edhe përmes marrëveshjeve politike.

Një galaktikë kaotike

Perëndimi po përpiqet ta sjellë Serbinë në Evropë, ndërsa Aleksandar Vuçiç ka marrëdhënie të ngushta me Moskën dhe marrëdhënie të përzemërta me Pekinin. Dhe Milo Gjukanovic është historikisht dhe sinqerisht lideri më pro-perëndimor, pro-Evropian dhe pro-NATO-s në rajon, analizon një diplomat evropian. Në emër të gjeopolitikës, ne i mbyllim sytë nga aktivitetet e paligjshme të këtyre shteteve të brishta.

Përtej çështjes shumë të errët të përfshirjes së shërbimeve sekrete në çështjet penale, të kuptuarit e ndërlikimeve të bandave nuk është një detyrë e lehtë për hetuesit. “Krimi i organizuar ballkanik nuk ka pasur kurrë një Mafia të ngjashme me italianët, me një “capo di tutti capi”. Ka qeliza të pavarura, të cilat evoluojnë shpejt, brenda grupeve që vetë ndahen dhe rikompozohen. Ka rreth 300 grupe kriminale në Ballkan, “thotë Stevan Dojcinovic. “Nuk ka kartel ballkanik, është një bashkëpunim mes bandave, detyra kryesore e të cilëve është transporti i kokainës nga Amerika Latine në Evropë,” konfirmon Sasha Gjorgjeviç, nga zyra në Beograd e Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Transnacional, një organizatë e pavarur me bazë në Gjenevë.

Në Serbi, pas vrasjes së kryeministrit Zoran Gjingjiç dhe Operacionit Saber, trafikanti serb me origjinë malazeze Darko Sariç e ka vendosur veten si i vetmi që ka arritur të unifikojë disi këtë galaktikë kaotike. Saric konsiderohej si bosi më i fuqishëm i drogës që kishin njohur këto vende në tridhjetë vjet. Në burg që nga viti 2014, ai u dënua me pesëmbëdhjetë vjet për trafik droge në vitin 2018, pastaj me nëntë vjet për pastrim parash në vitin 2020, këto dënime ende i nënshtrohen procedurave të anulimit ose apelimit. Ndërkohë, në bregdetin Adriatik, patriarku i trafikantëve malazezë, Branislav Micunovic, është vendosur si një koordinator i fuqishëm midis klaneve që mbikëqyrin mbërritjen e kokainës. Ai plaket në mënyrë paqësore në Budva, duke banuar në katin e fundit të hotel-kazinosë së tij, Splendid.

Mbretërimi i Darko Sariç ishte një kohë e bekuar për kriminelët, pavarësisht armiqësisë së qeverisë së Beogradit të asaj kohe. “Disa grupe ballkanike janë ngritur në rang për dy dekada, nga banditë të vegjël dhe korrierë për t’u bërë shpërndarës të mëdhenj të drogës,” vëren Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar Transnacional, në raportin e saj “Transacional Tentacles” në vitin 2020. Grupet ballkanike janë bërë lojtarët kryesorë në krimi i organizuar në Evropë, Turqi, Amerikën Latine dhe deri në Afrikën e Jugut dhe Australi. Për kokainën e Amerikës së Jugut, ata veprojnë kryesisht nga Kolumbia dhe Ekuadori, si dhe Uruguaji, Peruja dhe Brazili. Për mbërritjen e drogës, ato janë të pranishme në brigjet spanjolle, italiane, greke, shqiptare dhe malazeze.

Një video ilustron këtë kohë relativisht paqësore para se një luftë bandash të prishë ekuilibrin e brishtë midis organizatave kriminale. Videoja e dasmës e Safet Kalic, një udhëheqës bande malazeze nga Rozaje, tregon të gjithë krerët kriminelë të Ballkanit, përfshirë Darko Sariçin, duke u puthur dhe duke bërë gosti. Videoja, e postuar në internet në 2010, shkaktoi një skandal sepse tregon gjithashtu praninë në festën e Zoran Lazovic, i caktuar atëherë nga Presidenti Gjukanovic me luftën kundër krimit brenda shërbimeve sekrete, dhe të Ljubisha Mijatovic, e cila do të bëhet e saj shefi i sigurimit. Presidenti u mbrojt duke pretenduar se ata ishin në një mision për të spiunuar banditë, pa bindur askënd megjithatë.

Politika, futbolli dhe nëntoka

Pas çështjes së Valencias dhe arrestimit, nën presionin amerikan, të Darko Sariçit, i cili ishte bërë shumë i fuqishëm, ekuilibri u prish dhe shpërtheu “Lufta e Kotorrit”. Ajo kundërshton klanet Skaljari dhe Kavac, të emëruar pas dy fshatrave në afërsi të vendpushimit bregdetar malazez. Kotorri ka krijuar një vend të veçantë për veten në botën e trafikut të drogës duke u mbështetur në kulturën e tij detare. Një marinari i ri nga zona përreth ka pak zgjedhje, përveçse të bëhet trafikant.

Përveç një konflikti midis gangsterëve për paratë e drogës, hipoteza e ekspertëve është se klani Skaljari u ngrit shumë shpejt pas arrestimit të Darko Sariç dhe filloi të ëndërronte për një autonomi të caktuar kundrejt shërbimeve sekrete serbe dhe malazeze. Beogradi dhe Podgorica më pas favorizuan klanin Kavac, të lindur nga një ndarje brenda klanit Skaljari. Burrat e Kavac janë shumë të afërt me të dy grupet huligan të lidhur me rrjetet e Vuçiçit në Serbi dhe me policinë sekrete në Gjukanoviç, në Mal të Zi.

Nga ana e Beogradit, është e qartë se policia ka vënë në shënjestër kryesisht klanin Skaljari. Drejtuesi i saj i atëhershëm, Jovan Vukotic, u arrestua në Turqi në vitin 2018 me kërkesë të Serbisë, u ekstradua në Beograd dhe u gjykua për një arsye të parëndësishme (duke përdorur një pasaportë të rreme). Anëtarët e klanit Skaljari të gjuajtur në Serbi janë strehuar në të gjithë Evropën, dhe disa janë gjetur dhe vrarë në Spanjë, Gjermani, Austri, Holandë dhe Greqi.

Ndërsa askush nuk e di se kush e vrau Aleksandar Stankoviç, udhëheqësin e Janjicari, me sa duket afër klanit Kavac, zhdukja e “Shit memecit” ka çuar gjithashtu në një rikompozim brenda botës kriminale të Beogradit. Sytë padyshim u kthyen nga Luka Bojovic i fuqishëm, në atë kohë kreu i klanit Zemun dhe afër klanit Skaljari. Që atëherë, Stankoviç u zëvendësua nga Veljko Belivuk, i njohur si “Velja Nevolja” (“Velja Problemi”), dhe Bojovic, i burgosur në Spanjë, ia ka besuar udhëheqjen e bandës Filip Koracit, njeriut që ishte ngjitur në nëntokës serbe vitet e fundit.

Nëse pjesëmarrja e qeverisë serbe në këtë luftë bandash është e vështirë të provohet në gjykatë, Janjicari, i riemëruar në “Principi” (i emëruar pas Gavrilo Princip, vrasësit serb të arkidukës austro-hungareze Franz Ferdinand në 1914 në Sarajevë) nga Belivuk , kanë fituar pushtet që nga ardhja në pushtet e Aleksandar Vuçiqit në 2012. Janjicari u punësuan si sigurues në ceremoninë e inaugurimit të Vuçiçit, dhe djali i tij Danilo shfaqet rregullisht në publik me anëtarët e bandës.

Një lidhje midis shtetit dhe Principit u krijua, sipas hetimeve gazetareske, nga Dijana Hrkalovic, një ish oficere e policisë sekrete e promovuar nga Aleksandar Vuçiç si Sekretare e Shtetit në Ministrinë e Brendshme, deri në dorëheqjen e saj në 2019. Hrkalovic ishte një mik i ngushtë i si udhëheqësi i Janjicari dhe një oficer i lartë i xhandarmërisë, Nenad Vuckovic, i njohur si “Vucko” (“Ujku”), një anëtar i klubit të mbështetësve të Partizanit dhe një mik i ngushtë i udhëheqësve të njëpasnjëshëm të bandës, Sale the Mute dhe “Velja Problemi”. Hrkalovic, i cili e përshkruan Presidentin Vuçiç si “një njeri që na tejkalon të gjithëve me gjeniun e tij”, ka dhënë dorëheqjen dhe ka qenë i qetë që nga zbulimi i historive të turpshme.

Një rast i tillë është zbulimi, në fermën organike në Jovanjica, Vojvodina, të një fushe dymbëdhjetë hektarësh ku 65,000 bimë marihuanë që ishin fshehur pas kulturave të domates, trangujve dhe qepëve, një laborator dhe 600 kilogramë drogë, si dhe armë dhe pajisje të mbikëqyrjes të teknologjisë së lartë. Pronari i fermës, i cili vizitohej rregullisht nga zyrtarë qeveritarë, kishte një simbol të rremë policor dhe targa policie të ofruara nga oficerët që punonin për Dijana Hrkalovic.

Një rast tjetër ishte zbulimi se “Ujku” po përdorte në mënyrë diskrete një klub policie për të stërvitur për të stërvitur me udhëheqësit e Janjicari, Stankovic dhe Belivuk, si dhe Novak Nediç, sekretari i përgjithshëm i qeverisë Vuçiç.

Presidenti serb Aleksander Vuçiç e njeh mirë këtë botë që evoluon midis politikës, futbollit dhe botës së krimit. Si i ri, ai ishte një mbështetës i Yllit të Kuq në kohën e Arkanit. I angazhuar në politikë përkrah Vojislav Sheshelit, udhëheqësit të ekstremit të djathtë serb dhe një milicie paramilitare e ngjashme me atë të Arkanit, Vuçiç ishte ministër nën Millosheviqin. Sot, ai duket se po përdor ultrazërit e Partizanit, klubi që tradicionalisht është pranë policisë sekrete sepse i përket shtetit.

Megjithatë, dy zhvillime kanë ndodhur këtë vit në botën kriminale serbo-malazeze. Në Beograd, policia arrestoi Veljko Belivuk dhe rreth njëzet jernicere në shkurt, për habinë e të gjithëve. Drejtësia akuzon “Velja Problemi” për vrasje, rrëmbim, zhvatje dhe trafik droge. Që nga arrestimi i tij, media pranë qeverisë kanë transmetuar dëshmitë e familjeve të viktimave të zhdukur të bandës. “Ende nuk dihet pse shteti vendosi t’i japë fund këtij grupi kriminal pas viteve të mbrojtjes,” komenton Stevan Dojcinovic. Përveç zbulimit të një vendi të ekzekutimit në një shtëpi në Ritopek, në periferi të Beogradit, sipas një eksperti, një hipotezë është se “Grupi i Belivukut, i cili ishte në shërbim të Shtetit, shkoi shumë larg në dallavere. të biznesmenëve pranë qeverisë ”.

Ilaçi vdekjeprurës i “Vdekjes së Doktorit”

Në Mal të Zi, Slobodan Kascelan, kreu i klanit Kavaç , u arrestua në prill. Aty, përmbysja e situatës ka një shpjegim racional: partia e presidentit Djukanoviç pasi ka humbur zgjedhjet legjislative të vitit 2020, dinosauri i politikës malazeze e gjen veten, edhe nëse ruan një ndikim në shërbimet sekrete dhe gjyqësorin, në një situatë bashkëjetese me një qeveri armiqësore ndaj tij. “Shteti nuk kontrollon më krimin e organizuar. Gjukanovic nuk ka më kompetenca të plota, ”tha Vanja Calovic Markovic, Drejtore e Këshillit Kombëtar kundër Korrupsionit.

Kascelan u arrestua me urdhër të Dritan Abazovic, Zëvendëskryeministrit që koordinon shërbimet e sigurisë. Abazoviçi i ri dhe kurajoz zbuloi se, pas ndryshimit të qeverisë, klani i Kavacit i ofroi atij, nëpërmjet të afërmve të patriarkut të trafikantëve, Branislav Micunovic, ta takonte. Pas refuzimit të tij, ai mori një mesazh: “Ne do të shihemi, në një mënyrë ose në një tjetër …”

Menjëherë pas kësaj, një përpjekje për vrasje u anulua përmes përgjimeve telefonike që zbuluan një plan për të përdorur një snajper, si në rastin e Zoran Gjingjiç në Beograd pothuajse dy dekada më parë. Dritan Abazovic tha se ishte “i gatshëm të paguante çdo çmim për të mposhtur krimin e organizuar.” Në veçanti, ai shkarkoi Zoran Lazovic, drejtor i departamentit të policisë për luftimin e krimit të organizuar, njeriun që u shfaq në videon e dasmës së Kalics, e cila ka është konsideruar prej kohësh, sipas një burimi pranë qeverisë, si “lidhja midis shtetit dhe krimit të organizuar” në Mal të Zi.

Marrëdhëniet midis njerëzve të pushtetit dhe nëntokës ndonjëherë marrin një kthesë shumë të çuditshme. Një histori e vjetër ende e bën Beogradin të ulërijë nga e qeshura – ose të qajë nga zemërimi, në varësi të bashkëbiseduesit. Njëzet vjet më parë, një bandit i vogël, Veselin Bozovic, u shënjestrua nga një shpërthim kallashnikovi në një rrugë në kryeqytetin serb. Ai ishte ende gjallë kur mbërriti në spital, pasi plumbat e sulmuesit nuk kishin arritur në asnjë organ jetik. Gruaja, djali dhe dy kalimtarë të rastit, të goditur gjithashtu nga plumbat, gjithashtu u mbijetuan plagëve të tyre. Nje mrekulli.

Kjo ishte pa llogaritur doktorin Zlatibor Loncar, i cili ishte jashtë detyrës atë ditë, por papritmas mbërriti në urgjencën e spitalit. Një orë më vonë, Bozoviç kishte vdekur. Hetimi policor vërtetoi se Doktor Loncar i kishte injektuar atij një përmbajtje vdekjeprurëse. “Ai na tha:” Unë do ta përfundoj … “” dëshmoi një kriminel i penduar. Dhjetë ditë më vonë, mjeku mori një apartament në konsideratë për shërbimet e tij. Ai mohoi akuzat dhe nuk u ndoq asnjëherë për shkak të mungesës së provave, sipas policisë.

Doktor Loncar në të vërtetë punonte për klanin Zemun, në atë kohë banda më e fuqishme në Serbi. Pastaj njeriu të cilin tabloidët serbë e quajtën “Doktor Vdekja” u bë një ndjekës besnik i Presidentit Aleksandar Vuçiç. Sot, ai është ministër i Shëndetësisë.