Premier League, Java 1

Sezoni nis me fitoren e debutuesve, bie Arsenal

13.08.2021 - 23:00

Sezoni i ri i Premier League nisi me surprizë. Debutuesit e Brentford fituan 2-0 në shtëpi ndaj Arsenal. “Topcinjtë” e nisin keq, duke treguar vështirësi që në ndeshjen e parë. Do të jetë një vit i vështirë për londinezët.

Skuadra e sapongjitur në elite befasoi topçinjtë në minutën e 22-të. Veprimi këmbëngulës i Brentford përfiton nga një largim i shkurtër nga Chambers dhe çuditërisht arrin të shpojë mbrojtjen e Arsenalit falë një goditje të bukur nga Canós nga afër hyrjes së zonës.

Njëfarë përgjegjësie për Leno që e lë veten të befasohet dhe arrin vonë për të mbuluar shtyllën e parë. Për Brentford ky gol ka aromë historie dhe është i pari në Premier për sezonin 2021-22.

Edhe pse londinezët po përpiqeshin të barazonin në pjesën e dytë, ka mjaftuar një tjetër përgjumje totale e mbrojtjes dhe portierit Leno për të pësuar golin e dytë në 73’.

Direkt gjatë zhvillimit të një rivënie me duart nga Sorensen, Norgaard befason Tierney dhe shokun e tij të skuadrës Mbeumo duke ngritur kokën dhe duke realizuar 2-0 e bujshme! Pastaj vendasit mbrojnë fitoren, avantazhin e dy golave.