MENU
klinika

Analiza e Project Syndicate

Pse nevojitet aleanca e re Aukus?

25.09.2021 - 08:30

Teksti bazë që bën të mundur një rregullore të marrëdhënieve ndërkombëtare u sigurua nga historiani i lashtë grek, Tukididi në rrëfimin e tij për Luftën e Peloponezit midis Athinës dhe Spartës në shekullin e pestë.

Gjatë asaj beteje, banorët e Melos, i vetmi ishull i rëndësishëm në Detin Egje që nuk kontrollohej nga Athina, këmbëngulën të ruanin neutralitetin e tyre pavarësisht presionit të fortë athinas. Përfundimisht, Athinasit humbën durimin dhe i fshinë Melianët, duke vrarë të gjithë burrat dhe duke i skllavëruar gratë dhe fëmijët. Arsyetimi athinas ishte i thjeshtë: “E drejta, siç shkon bota, është në diskutim vetëm midis të barabartëve në fuqi, ndërsa të fortët bëjnë atë që munden dhe të dobëtit vuajnë atë që duhet”.

Është bërë gjithnjë e më e qartë se kjo është gjithashtu pikëpamja e Kinës për botën sot. Tani një fuqi ekonomike globale me një marinë të madhe, Kina kërkon të tundojë të tjerët me perspektivën për të shitur më shumë mallra në tregun e saj të madh ose për të marrë hua para për projektet e infrastrukturës. Mund të pretendojë se respekton marrëveshjet ndërkombëtare që ka nënshkruar. Por udhëheqësit kinezë, thjesht bëjnë gjithçka që ata mendojnë se është në interes të Partisë Komuniste.

Kjo është e dukshme në sjelljen e Kinës në det; në marrëdhëniet e saj me fqinjët si Vietnami, India dhe Filipinet; në luftën kundër sëmundjeve epidemike; në goditjet në Hong Kong, Xinjiang dhe Tibet; dhe në politikën e saj ndërkombëtare tregtare dhe ekonomike.

Në secilin rast, Kina bën atë që dëshiron dhe atë që mendon se mund të shpëtojë.

E vërteta është se Kina ka kohë që ka nisur armiqësitë kundër çdo vendi që e kritikon atë – si fshehurazi, përmes infiltrimit, spiunazhit dhe vjedhjeve tregtare, dhe përmes diplomacisë së saj “luftëtar ujk”.

Përgjigja e vetme efektive janë aleancat.

Kjo është ajo që Australia, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë bërë kohët e fundit me marrëveshjen e tyre të mbrojtjes AUKUS, sipas së cilës Australia do të marrë të paktën tetë nëndetëse me energji bërthamore. Australia është trajtuar në mënyrë të turpshme nga Kina që kur ajo bëri presion për një hetim të plotë dhe të hapur mbi origjinën e pandemisë COVID-19.

Vendndodhja gjeografike e Australisë dhe mbështetja e madhe në eksportet në Kinë potencialisht e bëjnë atë veçanërisht të prekshëm nga ngacmimet kineze.

Ka kuptim që këto tre demokraci liberale dhe miqtë e vjetër të punojnë së bashku për të ndihmuar Australinë që t’i bëjë ballë kësaj.

Fatkeqësisht, negocimi i marrëveshjes së AUKUS u keqpërdor, duke e lënë Francën të zemëruar në mënyrë të kuptueshme në atë që dukej si një shkelje e fshehtë e një marrëveshjeje të negociuar më parë për t’i siguruar Australisë 12 nëndetëse konvencionale.

Është e vështirë të kuptohet se si lejohej të ndodhte kjo.

Në fund të fundit, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken (një folës i rrjedhshëm i gjuhës frënge) ndoshta di më shumë për Francën dhe politikën franceze sesa çdo okupator i fundit i zyrës së tij.

Është e habitshme që ai nuk ndihmoi në drejtimin e një drejtimi më të arsyeshëm diplomatik me qeverinë e Presidentit Emmanuel Macron.

Kryeministri britanik Boris Johnson gjithashtu duhet të kishte parë rreziqet. Por Johnson është aq i dëshpëruar për të treguar se Britania pas Brexit ende llogaritet për diçka në botë saqë ai injoroi interesin afatgjatë të vendit për marrëdhënie të mira dhe të besueshme me Francën, fqinjin më të afërt të madh.

Franca është vendi evropian, pikëpamja e të cilit për sigurinë dhe mbrojtjen ndërkombëtare përputhet më së shumti me atë të Britanisë, jo më pak në lidhje me Kinën.

How the Aukus security alliance raises awkward questions for China, and  some US allies | South China Morning Post

Herët a vonë, Britania do të ketë nevojë për mirëkuptim dhe mbështetje franceze shumë më tepër sesa ka nevojë për një mundësi fotografie në internet me Presidentin amerikan Joe Biden.

Kush mund t’i fajësojë francezët që sugjeruan, kur Britania tjetër kërkon ndihmën e tyre, që britanikët të thërrasin Uashingtonin?

Prandaj Johnson tani duhet të marrë drejtimin në përpjekjen për të zgjeruar marrëveshjen me Australinë dhe SHBA për të përfshirë Francën dhe ndoshta Kanadanë gjithashtu.

Përkthyer dhe përshtatur nga Project Syndicate/ konica.al