MENU
klinika

Reagon Ardit Gjebrea

A do të jetë ai organizatori i festivalit të RTSH?

31.10.2021 - 13:20

Pas më shumë se 20 vitesh si producent i “Kënga Magjike”, u tha se Arditit i është besuar festivali i fundvitit. Madje, u përfol edhe se janë zgjedhur prezantueset, konkretisht Bora Zemani dhe Jonida Maliqi.

Por Gjebrea reagoi në lidhje me këtë thashethem.
“Thanë që do organizoj Festivalin e Këngës? JO! Prioriteti im i kësaj kohe është vetëm kujdesi për pjesëmarrjen e Anna Gjebrea në Junior Eurovision”, shkroi ai në ‘Instastory’.


Mbetet për t’u zbuluar se çfarë do ndodhë në vazhdim me Festivalin e RTSH-së këtë vit.

Kujtojmë se Festivali i RTSH i fundit është fituar nga Anxhela Peristeri.
Pas 3 netëve spektakël, juria ka votuar me çmimin e parë këngëtaren Anxhela Peristeri, e cila konkurroi me këngën “Karma”.

Në media qarkulloi një lajm jo zyrtar për fitoren e “paracaktuar” të këngëtares Peristeri, lajm i cili u mohua kategorikisht nga drejtori i Festivalit të RTSH-së, Martin Leka, si dhe nga Anxhela.

“Nuk kam dashur të flas farë për këtë pjesë, pasi ishte një budallëqe me brirë. Portalet duhet të kenë kujdes se nga i marrin lajmet sepse ky lajm është marrë nga Facebook i një personi, që ka bërë një parashikim personal dhe më pas e kanë nxjerrë si një lajm zyrtar. Nuk është aspak e drejtë. Ky person është shprehur se ka shumë kohë që bën parashikime të tilla dh asnjëherë s’është bërë lajm. Mua më uruan disa persona dhe më pas kaloi.

Eurovisoni është qëllimi i shumicës. Kur vendosa që do të merrj pjesë në Festival, i thash Kledi Bahitit të bëjmë një këngë të bukur si gjithmonë. Ndonjëherë, këngëtarët duke u përpjekur të bëjnë këngë të bukura, të denja për Eurovison, i prishin ato. Më pas, janë edhe politikat e Eurovizionit, votat nëpërmjet shteteve. Të gjithë sunojmë që ta çojmë këngën në Eurovison, kur konkurojmë për Festivalin e Fundvitit.”- ka thënë Peristeri më herët.