MENU
klinika

Situata me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

23.05.2022 - 19:13

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 623 testime të kryera, 17 qytetarë kanë rezultuar pozitivë ndërsa nuk është regjistruar asnjë humbje jete në 24 orët e fundit, ndërsa në të gjithë vendin janë 222 raste aktive.

Kjo ministri sqaron gjithashtu se 37 qytetarë kanë fituar betejën virusin dhe janë shëruar.

Mnistria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 623 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 17 qytetarë, në këto bashki:
13 në Tiranë, 3 në Gramsh, Vlorë.

Janë 222 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 37 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,162 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Maj 2022)
Raste të reja ditore          17
Të shëruar në 24 orë       37
Të shtruar në spitale         3

Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 623

Testime totale               1,823,510
Raste pozitive                  275,881
Raste të shëruara             272,162
Raste Aktive                         222
Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            143
Fier                  15
Korçë               13
Gjirokastër      11
Shkodër           11
Vlorë                  9
Elbasan            9
Lezhë               6
Durrës              2
Dibër                 2
Berat                1

7 ditë kohë për t’i dhënë fund krizës politike

Ministri bullgar merr në dorë krijimin e qeverisë së re

Medalje ari dhe rekord kombëtar

Luiza Gega, krenaria në Lojërat Mesdhetare

Punëtorët në grevë

Kaos në aeroportet e Evropës

“Premtimi për Shqipërinë dhe M. e Veriut duhet të ishte mbajtur”

Ministrja e Jashtme gjermane: Të përshpejtohen negociatat…