MENU
klinika

Paralajmërimi i fortë i Vuçiç

“Një dimër shumë i vështirë e pret botën”

21.05.2022 - 17:22

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar sot se Serbia nuk i është bashkuar asnjërës prej 23 deklaratave të BE-së kundër Rusisë.

Pas hapjes së Panairit Ndërkombëtar të Bujqësisë në Novi Sad, ai tha se detyra e tij si president i Serbisë është të kujdeset për Serbinë dhe jo për BE-në.
“Pasi të bëhemi anëtare të BE-së, do të kujdesemi edhe për këtë. Është shumë e rëndësishme të kemi një marrëdhënie të mirë me BE-në dhe të jemi në rrugën evropiane, por tani detyra jonë është të kujdesemi për vendin tonë, të ofrojmë ushqim dhe energji të mjaftueshme, të kujdesemi për integritetin dhe Kushtetutën e vendit tonë. vendi. Mendoj se po e bëjmë në një mënyrë shumë, shumë të mirë. Një dimër shumë i vështirë e pret gjithë botën dhe njerëzit këtu nuk e shohin, sepse asgjë nuk mungon dhe kriza në thelb nuk ndihet”, tha Vuçiç duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Vuçiç vlerësoi se nëse diçka nuk ndryshon në konfliktin në Evropën Lindore, pothuajse një e katërta e botës do të ketë nevojë për sasi elementare të ushqimit, gjë që do të krijojë probleme të reja.
“E pyeta kryeministrin Orban nëse mund të ruanim një pjesë të energjisë në Hungari, sepse nuk kemi kapacitet dhe ai më tha brenda sekondave se nuk kishte probleme. Nëse Hungarisë i mungon diçka, dhe ata kanë gjithçka mjaftueshëm, por nëse diçka mungon, Serbia është këtu, dhe nëse na mungon diçka, ftesa e parë do të jetë në Budapest dhe ne do të vazhdojmë ta ndërtojmë atë partneritet”, tha Vuçiç në hapjen e Panairit Ndërkombëtar Bujqësor me kryeministrin hungarez Viktor Orban.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pritjet nga zgjedhjet në Serbi

A mund të jetë Vuçiç prapë fitues?

"Rusia po teston qëllimisht aftësitë e NATO"

Analiza/ “Konflikti në Ballkan i pashmangshëm”


7 ditë kohë për t’i dhënë fund krizës politike

Ministri bullgar merr në dorë krijimin e qeverisë së re

Medalje ari dhe rekord kombëtar

Luiza Gega, krenaria në Lojërat Mesdhetare

Punëtorët në grevë

Kaos në aeroportet e Evropës

“Premtimi për Shqipërinë dhe M. e Veriut duhet të ishte mbajtur”

Ministrja e Jashtme gjermane: Të përshpejtohen negociatat…