MENU
klinika

Deutsche Welle/ Pse po rritet monedha amerikane

Pse një dollar i fortë duhet të na shqetësojë?

27.09.2022 - 12:47

Një rritje e fortë këtë vit e ka sjellë dollarin amerikan në prag të një tjetër momenti historik: barazisë paund-dollar. Me fjalë të tjera, po duket gjithnjë e më e mundshme që 1 paund britanik mund të vlejë vetëm 1 dollarë për herë të parë në histori që në fillim të këtij viti.

Rënia e paundit pasqyron rënien e euros, e cila pati përpjekjen e saj me barazinë e dollarit – e para në 20 vjet – jo shumë kohë më parë. Monedha e përbashkët 23-vjeçare ka rënë më tej pasi frika e recesionit rritet në eurozonë mes një krize energjie, e nxitur kryesisht nga lufta në Ukrainë.

Monedhat e tjera kryesore gjithashtu kanë marrë një goditje. Jeni japonez ka rënë gati 20% kundrejt dollarit këtë vit, duke rënë në nivelet e tij më të ulëta që nga viti 1998. Rupia indiane ra në një rekord të ri të hënën, pasi kishte thyer 80 rupi për dollar për herë të parë në fillim të këtij viti si investitorë globalë shmangni aktivet e rrezikshme të tregut në zhvillim.

“Dollari po përjeton mbivlerësimin e tij më të madh që nga vitet 1980. Mes paqëndrueshmërisë ekstreme, një kor global shqetësimi po ndërtohet ngadalë,” shkroi George Saravelos, kreu i kërkimit të këmbimit valutor të Deutsche Bank në një shënim për klientët.

Pse dollari po rritet?
Faktori kryesor është reputacioni i dollarit si një strehë e sigurt në kohë vështirësish ekonomike. Shqetësimet e recesionit, veçanërisht në eurozonë, janë rritur në javët e fundit pasi inflacioni i ngritur, i nxitur kryesisht nga çmimet më të larta të energjisë dhe ushqimeve, i detyron bankat qendrore globalisht të shtrëngojnë në mënyrë agresive rubinetat e parave. Tkurrja e afërt po i shtyn investitorët të strehohen në sigurinë relative të dollarit amerikan, i cili është më pak i ekspozuar ndaj disa prej rreziqeve të mëdha globale tani.

Rritja agresive e normave të interesit nga Rezerva Federale e SHBA është një tjetër arsye. Banka qendrore ka shtrënguar politikën e saj monetare me një ritëm të furishëm në një përpjekje për të ulur inflacionin në rritje. Qëndrimi agresiv i Fed-it është në kontrast me atë të bankës qendrore japoneze, e cila ka vazhduar me norma interesi jashtëzakonisht të ulëta, dhe Bankës Qendrore Evropiane e cila i rezistoi rritjeve të larta të normave për kohën më të gjatë. Kjo ka krijuar një hendek të madh në nivelet e normave të interesit në SHBA dhe eurozonë, duke bërë që investitorët të kërkojnë kthime më të larta për të lëvizur paratë e tyre në SHBA.

Rritja e fundit e dollarit kundrejt paundit erdhi pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi shkurtimet më të mëdha të taksave në 50 vjet, me ministrin britanik të financave Kwasi Kwarteng që premtoi më shumë shkurtime taksash. Lëvizja fiskale e qeverisë ka ngjallur shqetësime për një qëndrim edhe më agresiv të rritjes së normës nga Banka e Anglisë.

“Nga këndvështrimi ynë, sfida e menjëhershme e MB nuk është rritja e ulët. Është një pasqyrë jashtëzakonisht negative e bilancit të jashtëm që varet nga financimi i huaj,” tha Saravelos. “Shpenzimet e mëdha fiskale të sapo shpallura mund të nxisin pak rritjen në afat të shkurtër. Por pyetja më e madhe është kjo: Kush do të paguajë për të?”

Çfarë do të thotë një dollar i fortë për konsumatorët?
Një dollar i ngarkuar me turbo po shton problemet e familjeve dhe kompanive evropiane, të cilat tashmë po përballen me kostot e larta. Një monedhë më e dobët do t’i bënte më të shtrenjta importet, të cilat kryesisht janë të shprehura në dollarë. Kur këto artikuj janë lëndë të para ose mallra të ndërmjetme, kostot e tyre më të larta mund të rrisin më tej çmimet lokale. Për turistët që udhëtojnë në SHBA, kjo do të thotë se eurot ose paundët e tyre do të vlejnë shumë më pak.

Normalisht, një monedhë e dobët shihet si një lajm i mirë për eksportuesit dhe ekonomitë e rënda nga eksporti, si Gjermania, sepse rrit eksportet duke i bërë ato më të lira në terma dollarë. Mes ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit global, sanksioneve dhe luftës në Ukrainë, kjo nuk ka gjasa të jetë shumë ngushëllim.

Edhe për konsumatorët indianë, dollari i fortë po shkakton dhimbje. India mbështetet shumë në importet për vajrat e papërpunuara dhe ushqimore, të cilat kanë çmime në dollarë dhe janë bërë të shtrenjta në terma rupi.

Importet e kushtueshme po nxisin më tej inflacionin, duke i shtyrë bankat qendrore të ndjekin një qëndrim edhe më agresiv të politikës monetare, ndërsa synojnë të zbutin kërkesën. Normat më të larta të interesit do të rrisnin kostot e hipotekës dhe kostot e tjera të huamarrjes.

Nga ana tjetër, konsumatorët dhe bizneset amerikane mund të shohin rënien e kostove pasi importet bëhen më të lira në terma dollarë. Për udhëtarët amerikanë që vizitojnë Evropën, dollarët e tyre do të vlejnë shumë më tepër. Kompanitë amerikane që bëjnë shumë biznese jashtë vendit do të dëmtohen pasi fitimet që ata bëjnë në vendet e tjera do të ulen në vlerë në terma dollarë.

“Një mjedis negativ”
Një dollar i fortë sjell probleme për ekonomitë në zhvillim, veçanërisht ato që kanë një sasi të madhe borxhi në dollarë, vende si Turqia, Argjentina dhe Gana. Një dollar mbiçmues mund ta bëjë të paqëndrueshme koston e shërbimit të borxhit në disa prej atyre vendeve.

“Ky është përgjithësisht një mjedis negativ për tregjet në zhvillim, megjithëse dobësitë ndryshojnë shumë midis vendeve,” tha William Jackson, kryeekonomist i tregjeve në zhvillim në Capital Economics. “Lajmi i mirë është se, në shumë prej EM-ve të mëdha [tregjet në zhvillim], borxhet e dollarit janë relativisht të vogla dhe lëvizjet e monedhës nuk kanë qenë veçanërisht të mëdha. Rreziqet janë të përqendruara në tregjet kufitare si Sri Lanka (ku këto rreziqe janë tashmë të kristalizuara) dhe Gana, si dhe të dyshuarit e zakonshëm si Argjentina dhe Turqia”, shkroi ai në një shënim.

Për vendet që mbështeten shumë në importe, një dollar i fortë do të shtojë shqetësimet për inflacionin. Ai gjithashtu do të gërryejë rezervat e tyre jashtëzakonisht të rëndësishme në dollarë, duke e bërë të vështirë për ta të paguajnë për importet e tyre.

Kur do të përfundojë rritja e dollarit?
Saravelos thotë se një “kulm përfundimtar” i rrezikut të inflacionit në SHBA, i cili do ta shtynte Rezervën e Fed të ngadalësonte ciklin e saj agresiv të shtrëngimit është një “kusht i domosdoshëm” për përfundimin e rritjes së dollarit.

Ai shton se do të nevojiteshin më shumë faktorë, duke përfshirë një kulm të pasigurisë së energjisë në Evropë dhe një zhvendosje nga zero-kovid në Kinë, i cili vazhdon të prishë zinxhirët e furnizimit dhe të ndihmojë ngadalësimin global.

“Të paktën disa nga këto duhet të ndodhin për të ngadalësuar rritjen e paprecedentë të hyrjeve të sigurta në SHBA. Ne kemi frikë se asnjë nga këto pjesë nuk është ende në vend,” tha ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Emirati fiton duke luajtur me të gjitha anët

“The Economist”: Dubai, qendra e ringjallur e botës!


"The Economist"/ Putin bombardon infrastrukturën e energjisë

Si përballen ukrainasit pa energji elektrike

Emigracionit ka shtuar më shumë problemin

A po vjen recesioni i “kravatave të bardha”?

"Çmimi i naftës duhet të ishte nën 200 lekë"

Konfindurstria kritikon Bordin e Transparencës

Ligj i ri për emigrimin e punëtorëve të kualifikuar

Vështirësitë me të cilat ndeshen ata që duan të vijnë në Gjermani