MENU
klinika

Erdogan reagon për eksportet e grurit

“Mund të diskutoj me Putinin për një ‘korridor paqeje'”

13.11.2022 - 12:29

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shpreson të jetë në gjendje të flasë me homologun rus Vladimir Putin ditët në vijim rreth mundësisë për ta kthyer marrëveshjen e eksportit të grurit në një “korridor paqeje”, sipas CNN.

“Në këto 2-3 ditë, nëse mund të kem kontakt me të, atëherë mund të gjej rastin të flas me të se çfarë mendon, çfarë hapash do të ndërmarrin, sidomos gjatë këtij procesi, në pikën e shndërrimit të dialogut në paqe”, u tha Erdogan gazetarëve.

Erdogan tha se do të bisedojë edhe me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Pra, ne pyesim veten në këtë korridor të grurit se si mund të hapim një korridor paqeje nga këtu, ne po e bëjmë këtë. Sigurisht, këtu nuk mjaftojnë vetëm opinionet e Putin. Ne sigurisht që do të takohemi edhe me Zelenskyn për t’i kërkuar mendimin e tyre se çfarë mendojnë ata këtu dhe si e shohin një gjë të tillë. Dhe ne do të kërkojmë mënyra për të parë nëse ky ndërmjetësim do të na çojë drejt paqes”, tha Erdogan.

Zyrtarët rusë dhe indonezianë kanë thënë se Putin nuk do të marrë pjesë personalisht në samitin e ardhshëm të G20-ës në Bali dhe se Rusia do të përfaqësohet nga zyrtarë të tjerë të lartë, përfshirë ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov.

Kremlini sinjalizoi të premten se nuk ishte i kënaqur me trajtimin e një marrëveshjeje me OKB-në që rregullon eksportin e plehrave ruse dhe produkteve bujqësore dhe se një zgjatje e marrëveshjes së grurit do të varet nga adresimi i ankesave të tij.

Në fillim të këtij muaji, Rusia rihyri në marrëveshje pasi u tërhoq për pak kohë nga marrëveshja, duke përmendur sulmet me dronë në qytetin e Sevastopolit në Krimenë e pushtuar.