MENU
klinika

Tjetër skandal në SHBA!

Pas Biden, gjenden dokumente të klasifikuara edhe në shtëpinë zëvendëspresidentit Mike Pence

24.01.2023 - 20:14

Rreth një duzinë dokumente të shënuara si të klasifikuara janë gjetur në shtëpinë e ish-zëvendëspresidentit Mike Pence në Indiana. Mediat e huaja raportojnë se, avokati i Pence zbuloi materialin javën e kaluar dhe ia dorëzoi FBI-së. FBI dhe Departamenti i Drejtësisë po hetojnë.

Nuk është ende e qartë se me çfarë lidhen dokumentet apo niveli i tyre i ndjeshmërisë apo klasifikimit. Ekipi i Pence planifikon të njoftojë Kongresin të martën. Pence i kërkoi avokatit të tij që të kryente kontrollin e shtëpisë së tij me kujdes të madh dhe avokati filloi të kalonte nëpër katër kuti të ruajtura në shtëpinë e Pence javën e kaluar, duke gjetur një numër të vogël dokumentesh me shenja të klasifikuara, thanë burimet. Avokati i Pence njoftoi menjëherë Arkivin Kombëtar. Nga ana tjetër, Arkivi informoi Departamentin e Drejtësisë.

Materiali i klasifikuar u ruajt në kuti që së pari shkuan në shtëpinë e përkohshme të Pence në Virxhinia përpara se të transferoheshin në Indiana. Kutitë nuk ishin në një zonë të sigurt, por pasi u zbuluan dokumentet e klasifikuara, burimet thanë se ato ishin vendosur brenda një kasaforte që ndodhej në shtëpi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga gjoba e burgu, tek humbja e presidencës

Çfarë rrezikon Donald Trump nga FBI?