MENU
klinika

Rezultat i një sërë gjërash...

Çfarë po e shkakton skuqjen dhe fryrjen e nyjeve limfatike?

07.02.2023 - 16:39

Skuqja është një përgjigje inflamatore që shkakton ndryshime në lëkurë, të tilla si skuqje, kruajtje, fshikëza ose njolla të lëkurës me luspa ose të ngritur. Skuqjet mund të jenë rezultat i një sërë gjërash.

Nyjet limfatike janë pjesë e sistemit limfatik. Ato filtrojnë lëngjet në trup dhe i kthejnë ato në sistemin e qarkullimit për asgjësim. Ato gjithashtu strehojnë qelizat që luftojnë infeksionin.

Zakonisht nuk mund t’i ndjeni nyjet limfatike kur jeni të shëndetshëm, por ato mund të fryhen dhe të ndjehen kur trupi ka një përgjigje imune.

Nyjet limfatike të fryra zakonisht ndihen të buta dhe të rrumbullakëta, si një bizele ose fasule nën lëkurë. Në disa raste, ata mund të ndihen të forta.

Është e mundur të zhvillohen së bashku një skuqje e lëkurës dhe nyjet limfatike të fryra.

Disa kushte të ndryshme mund të shkaktojnë skuqje dhe ënjtje të nyjeve limfatike. Këtu janë disa shkaqe të mundshme.

*Faringjiti

Faringjiti shpesh quhet thjesht si “dhimbje e fytit”. Është një inflamacion i faringut, i cili është në pjesën e pasme të fytit.

Mund të shkaktohet nga një infeksion i fytit për shkak të viruseve, baktereve ose kërpudhave, ose nga agjentë joinfektivë si alergjitë, thithja e tymit, ajri i thatë ose refluksi acid.

Simptomat më të zakonshme janë një dhimbje e fytit, e thatë dhe e gërvishtur.

Në varësi të shkakut të acarimit, dhimbja e fytit mund të shoqërohet me ënjtje të nyjeve limfatike dhe simptoma të tjera, si:

 • teshtitje
 • rrjedhje e hundës
 • kollë
 • dhimbje koke
 • lodhje
 • ethe
 • dhimbje trupi
 • të dridhura

*Mononukleoza infektive

Mononukleoza infektive zakonisht shkaktohet nga virusi Epstein-Barr (EBV). Mund të përhapet përmes pështymës, kjo është arsyeja pse nganjëherë quhet “sëmundja e puthjes”.

Përveç ënjtjes së gjëndrave limfatike, simptomat mund të përfshijnë:

 • ethe
 • dhimbje të fytit
 • dhimbje koke
 • lodhje
 • djersitjet e natës
 • dhimbje trupi

Simptomat mund të zgjasin deri në 2 muaj.

*Sëmundja e pestë

Sëmundja e pestë është një sëmundje virale që zakonisht shkakton një skuqje të rrumbullakët, të ndezur në krahë, këmbë dhe faqe, kjo është arsyeja pse quhet edhe “sëmundja e faqeve me shuplakë”.

Mund të shkaktojë gjithashtu një skuqje me model dantelle në krahë, këmbë dhe në pjesën e sipërme të trupit që mund të jetë më e dukshme pas një dushi ose banje të nxehtë.

Fëmijët kanë më shumë gjasa se të rriturit të përjetojnë skuqje.

Simptomat shtesë të sëmundjes së pestë mund të përfshijnë:

 • dhimbje koke
 • lodhje
 • temperaturë të ulët
 • dhimbje të fytit
 • rrjedhje e hundës
 • diarreja
 • të përziera

*Tonsiliti

Tonsiliti është një infeksion viral ose bakterial i nyjeve limfatike të bajameve. Mund të ndodhë në çdo moshë, por më së shpeshti prek fëmijët nga mosha parashkollore deri në mes të adoleshencës.

Simptomat përfshijnë:

 • dhimbje të fytit
 • vështirësi në gëlltitje
 • ethe
 • të dridhura
 • dhimbje koke
 • fryma e keqe

Mund të shfaqen gjithashtu bajame të fryra, të buta dhe njolla të bardha ose të verdha në bajamet.

Si mund t’i lehtësoj simptomat e mia në shtëpi?

Është e rëndësishme të ndiqni planin e trajtimit të rekomanduar të mjekut. Në shumë raste, pushimi është shëruesi më i mirë për infeksionet virale që shkaktojnë skuqje dhe fryrje të nyjeve limfatike.

Ju gjithashtu mund të ndërmerrni hapat e mëposhtëm në shtëpi për të arritur rehati më të madhe:

Lani lëkurën me sapun të butë, pa aromë dhe ujë të ngrohtë. Thajeni butësisht.

Shmangni fërkimin ose gërvishtjen e skuqjes, gjë që mund ta irritojë atë më shumë.

Pushoni dhe shmangni sforcimet e tepërta për t’i dhënë trupit mundësinë për t’u shëruar.

Pini lëngje të freskëta dhe të qarta për të ruajtur hidratimin.

Marrja e medikamenteve anti-inflamatore pa recetë (OTC), si ibuprofeni (Advil), gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të lidhura me sëmundjen tuaj.

Si mund të parandaloj skuqjen dhe ënjtjen e nyjeve limfatike?

Larja e duarve rregullisht me ujë të ngrohtë dhe sapun ndihmon në parandalimin e infeksioneve. Përdorni një dezinfektues duarsh me bazë alkooli për të ndihmuar në vrasjen e mikrobeve që shkaktojnë infeksione kur sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm.

Mundohuni të shmangni ekspozimin ndaj njerëzve me infeksione të njohura.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sa të sakta janë rezultatet?

A e diagnostikon skaneri kancerin e veshkave?