MENU
klinika

Nuk ka një datë të re

Kriza në marrëdhëniet SHBA-Kinë për një… tullumbace – Blinken anulon vizitën në Pekin

03.02.2023 - 19:22

Sekretari i Shtetit Anthony J. Blinken shtyu një udhëtim të planifikuar për në Pekin pasi një balonë kineze, e përshkruar si një aeroplan “mbledhës informaconesh” nga Pentagoni u zbulua duke fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara. Shtyrja u konfirmua nga zyrtarë të Departamentit të Shtetit, duke përmendur balonën dhe duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar çështje të ndjeshme.

Blinken foli folën me ambasadën kineze të mërkurën mbrëma, ndërsa të premten në mëngjes, Blinken i tha zyrtarit të lartë të politikës së jashtme të Kinës, Wang Yi, se kursi i balonës ishte një shkelje e sovranitetit dhe “e papranueshme”. Pas anulimit të udhëtimit, ende nuk ka asnjë datë të re për udhëtimin.

Pekini kishte kërkuar të qetësonte tensionet me Uashingtonin të premten mbi balonën, duke shprehur keqardhjen e tij për incidentin dhe duke thënë se balona ishte për kërkime civile dhe kishte “devijuar shumë nga kursi i planifikuar”. Shpjegimi nga Ministria e Jashtme Kineze erdhi pasi zyrtarët e Pentagonit thanë të enjten se kishin zbuluar një tullumbace, “me siguri të nisur nga Republika Popullore e Kinës”, mbi Montana, e cila është shtëpia e rreth 150 kapanoneve të raketave balistike ndërkontinentale.

Të dy kombet po përpiqen për sa më shumë ndikim në skenën globale, duke manovruar për avantazhe në tokë, në ekonomi dhe në hapësirën kibernetike. Asnjëra palë nuk ka sugjeruar që Pekini të komunikonte me Uashingtonin./NYPost

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!

Deklarata e Guvernatorit të Bankës Qendrore

“Kina po përgatitet për më të keqen”