MENU
klinika

Mësojeni njëherë e mirë!

Lëkura e yndyrshme plaket më ngadalë?!

30.03.2023 - 09:39

Ka disa raste kur një produkt i caktuar kozmetik ju acaron lëkurën dhe kjo ju shkakton dhimbje ose djegie të pazakontë. Nëse ndjeni një djegie që zgjat në kohë pasi aplikoni një produkt të caktuar, mbase ai produkt nuk është për lëkurën tuaj. Një tjetër simptomë e një produkti që nuk i përshtatet lëkurës suaj është kruarja e vazhdueshme. Nëse njollat e kuqe janë të dukshme në zonën e prekur nga produkti, mund të jetë një sinjal që produkti po ju acaron lëkurën.

Lëkura e yndyrshme përmban një përqendrim më të lartë të gjëndrave që prodhojnë. Dendësia e këtyre gjëndrave çon në një dermë më të trashë, e cila është shtresa e mesme e lëkurës që mbështet dhe i jep strukturë shtresës së jashtme të lëkurës. Shumë faktorë, duke përfshirë metabolizmin, gjenetikën, stresin, dietën, stërvitjen dhe ndotjen, ndikojnë në plakjen e lëkurës. Të kesh lëkurë të yndyrshme nuk do të thotë se je i mbrojtur nga plakja.

Ndërsa gjenetika luan një rol të madh në mënyrën se si lëkura ndryshon ndërsa plakemi, është e rëndësishme të mbani mend se sjellja gjithashtu ka një ndikim. Sjelljet si të kujtojmë gjithmonë SPF-në, të mbajmë një peshë të shëndetshme, të qëndrojmë të hidratuar, të shmangim duhanin dhe të kujdesemi për lëkurën tonë kanë një ndikim të madh në lëkurën tonë, megjithëse nga ajo që është e koduar në gjenet tona. Pavarësisht nëse keni lëkurë të thatë, të yndyrshme apo të kombinuar, plakja mund të krijojë rrudha, dobësi dhe të ndryshojë strukturën e lëkurës tuaj.

Si përfundim mbani mend se njerëzit me lëkurë të yndyrshme kanë disa avantazhe në lidhje me plakjen e lëkurës pasi ka të ngjarë të shfaqin më pak linja të holla. Lëkura e yndyrshme gjithashtu mund të sigurojë mbrojtje nga dëmtimi UV dhe të veprojë si një hidratues natyral. Por dermatologët thonë se lëkura e yndyrshme nuk plaket domosdoshmërisht më mirë se llojet e tjera të lëkurës.

Tani është koha e përkryer për të bërë disa ndryshime të shëndetshme që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni më të rinj për më gjatë. Hulumtimi i ri nga Universiteti Columbia në Nju Jork, i financuar nga Instituti Kombëtar i SHBA-së për Plakjen, ka zbuluar se kufizimi i kalorive me 25 për qind mund ta kthejë plakjen dhe t’i shtojë vite jetës tuaj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mësojini t'i ndani nga të vërtetat

4 mitet më të mëdha që thuhen për rrudhat!