MENU
klinika

Pritet të dalë këtë vit

A do të duket kështu iPhone 15? Zbulohen dizajnet për 4 modelet

30.05.2023 - 08:10

Adhuruesit e Apple kanë ende katër muaj për të pritur përpara se iPhone 15 të pritet të arrijë, por një rrjedhje e re jep pamjen më të detajuar ende të modelit të ri të firmës. Njësitë e rreme ‘shumë të sakta’ në një video të re nga MacRumors tregojnë të katër modelet e reja të iPhone 15 – duke përfshirë modelin standard dhe iPhone 15 Pro Max.

Ashtu si rrjedhjet e mëparshme, njësitë tregojnë se iPhone 15 ka një portë karikimi USB-C në vend të një porti Lightning, për shkak të legjislacionit të miratuar në 2022 nga Bashkimi Evropian. Të katër modelet kanë gjithashtu ‘xhama të mbuluar me brymë’, skajet më të lakuara dhe vijnë me Dynamic Island, prerjen në formë pilule në krye të ekranit.

Kjo pason thashethemet se versioni i nivelit të lartë i iPhone 15 i ri do të jetë smartfoni më i shtrenjtë i Apple deri më tani. MacRumors zbuloi katër njësitë bedel të iPhone 15 në një video të postuar në YouTube, të paraqitur nga krijuesi i përmbajtjes Dan Barbera. Telefonat inteligjentë të rremë dërgohen nga prodhuesit e telefonave te prodhuesit e palëve të treta në prag të lëshimit të një pajisjeje.

Megjithëse objektet duken tamam si gjëja e vërtetë, ato priren të bëhen kryesisht prej plastike dhe nuk përmbajnë qarkun e kërkuar për të funksionuar në të vërtetë. Megjithatë, MacRumors pretendon se njësitë e rreme ofrojnë “përshtypje të hershme të asaj se si do të duket dhe ndjehet linja e iPhone 15” kur të dalë në shtator. Barbera tha:

Të gjitha thashethemet që kanë qarkulluar në lidhje me iPhone 15 të ardhshëm duket se janë të vërtetuara dhe të konfirmuara me këto njësi bedel. Njësitë e rreme janë shumë të sakta dhe na tregojnë një paraqitje të shkurtër të asaj që prodhuesit e kasetave përdorin dhe presin kur bëhet fjalë për iPhone-ët e rinj.

Ai tha se në shikim të parë katër modelet e iPhone 15 ‘nuk duken shumë të ndryshëm’ nga iPhone 14 i vitit të kaluar, megjithëse ka ‘disa gjëra’ që bëhen të dukshme me një inspektim më të afërt. Së pari, porta e karikimit Lightning e iPhone-ve të mëparshëm është zhdukur, e zëvendësuar nga USB-C, teknologjia e karikimit e përdorur tashmë nga telefonat Android.

Apple i është dashur të kalojë nga Lightning, i dallueshëm nga tetë kunjat e tij, në USB-C për shkak të legjislacionit të ri evropian që synon të reduktojë mbetjet elektronike. Barbera, e cila provoi portin e ri me një karikues USB-C, duket e sigurt se teknologjia e karikimit është e konfirmuar vetëm për iPhone-in e ardhshëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN