MENU
klinika

Analiza

Avionët e Amerikës nuk do të bëjnë “magji” në Ukrainë

27.05.2023 - 09:13

Gjenerali më i lartë i ushtrisë amerikane ka paralajmëruar se F-16 nuk do të jetë një “armë magjike” për Ukrainën, ndonëse Amerika nuk do të hezitojë aspak lidhur me dërgimin e tyre.

“Rusët kanë 1,000 luftëtarë të gjeneratës së katërt,” u tha gazetarëve në Pentagon, Gjeneral Mark Milley, pas një takimi virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes shumëkombëshe të Ukrainës.

Komentet e Milley pasuan deklarata të ngjashme të bëra këtë javë nga Sekretari i Forcave Ajrore Frank Kendall, i cili tha se avionët “nuk do të jenë një ndryshim dramatik i lojës” për Ukrainën, megjithëse “do t’i ndihmojë ata” në planin afatgjatë.

Avionët luftarakë janë shumë më të shtrenjtë se raketat e artilerisë dhe mjetet tokësore, të cilat aleatët perëndimorë i kanë përqendruar në Ukrainë për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse në jug të vendit.

$2B for 10 Aircraft': Pentagon Looks to Allies to Fund Ukraine F-16 Training | Military.com

“Shpenzimi i parave për ato armë afatshkurtra, në krahasim me avionët luftarakë të shtrenjtë me nevojat e tyre komplekse logjistike, ka qenë i vlefshëm”, tha Milley.

“Nëse shikoni F-16, 10 F-16, janë 2 miliardë dollarë për 10 avionë,” tha ai. Gjithashtu të enjten, sekretari i mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi se Danimarka dhe Holanda po marrin drejtimin në koalicionin e përbashkët për të trajnuar pilotët ukrainas në avionë luftarakë modernë.

Ai tha se Norvegjia, Belgjika, Polonia dhe Portugalia gjithashtu janë zotuar të marrin pjesë në trajnim.

Koalicioni planifikon të trajnojë fillimisht rreth 20 pilotë ukrainas, megjithëse numri i saktë do të varet nga kapaciteti i vendeve për të mbështetur projektin, sipas një zëdhënësi të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar i cili në anonimitetzbuloi disa detaje përpara njoftimit zyrtar.