MENU
klinika

Risia e kompanisë

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

03.06.2023 - 13:02

Gjatë Computex 2023 që po zhvillohet aktualisht në Taipei, është vënë re një bashkëpunim i papritur: një gjigant i pajisjeve kompjuterike që bashkon forcat me një nga kompanitë lider në industrinë e automobilave.

Duke hyrë në detaje, Mercedes është bashkuar me MSI për laptopin e tij të parë.

Njihuni me Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport , një pajisje që aspiron të kombinojë performancën dhe elegancën e MSI dhe Mercedes-AMG.

Laptopi ka ngjyrë gri me markën e të dy kompanive në kapakun e tij. Sigurisht, dragoi i mirënjohur MSI fshihet në mënyrë më modeste në këndin e poshtëm të djathtë.

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

Sa i përket harduerit brenda, kompjuteri është i pajisur me specifika moderne. Ka një CPU Intel Core i9-13900H, të kombinuar me një GPU Nvidia GeForce RTX 4060 ose 4070. Ekrani i laptopit është 16 inç, teknologji OLED, me rezolucion 3840 x 2400 (16:10). Sasia e RAM-it dhe ruajtjes së disponueshme nuk është specifikuar nga MSI pasi do të ndryshojë sipas vendit. Sidoqoftë, sistemi do të mbështesë deri në 64 GB DDR5-5200 dhe do të ketë dy porte M.2 NVMe PCIe Gen 4 për SSD.

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

Sigurisht, nuk janë vetëm specifikat që kapin frymën e Mercedes-AMG. Estetika e laptopit pasqyron gjithashtu ndikimet e tij në motorsport. Logoja e përbashkët do të zbukurojë gjithashtu furnizimin me energji të jashtme, ndërsa një model i ngjashëm me fibrat e karbonit do të jetë i pranishëm në tastin Space, butoni për të hapur përzgjedhjen do të etiketohet ‘Start Engine’, ndërsa ndenjat e ajrit mbi tastierë do të lexojnë ‘ AMG’.

Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport do të vijë me një maus, një tastierë mausi, një shkop USB, një qese për furnizimin me energji elektrike dhe disa karta tregtare, të gjitha me pamje vizuale të ngjashme. Çmimi dhe data e daljes në treg të laptopit luksoz nuk janë bërë të ditura, por me shumë mundësi të interesuarit do të duhet të gërmojnë thellë në xhepat e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN