MENU
klinika

Tensionet me Turqinë

Mitsotakis flet për takimin me Erdogan: Le ta lëmë derën hapur

20.09.2023 - 17:13

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për CNN pak para takimit të tij me presidentin e Turqisë, Tayyip Erdogan.

Kryeministri grek vuri në dukje se ky do të jetë takimi tyre i dytë mes tyre dhe se ky është momenti i duhur për të krijuar marrëdhënie mes dy vendeve.

“Ne kemi mosmarrëveshje të gjata, por do të përpiqemi t’i zgjidhim sipas ligjit ndërkombëtar dhe veçanërisht ligjit ndërkombëtar të detit, e vetmja rrugë në dispozicion,” tha Mitsotakis.

Siç tha kryeministri, ai pret që të dy vendet të bashkëpunojnë për çështjet e ndryshimeve klimatike, një sfidë e përbashkët me të cilën përballen Greqia dhe Turqia.

Duke folur për dallimet mes dy vendeve, Mitsotakis theksoi se: Nuk është e lehtë për t’u zgjidhur, por kjo nuk do të thotë se ne nuk mund të bashkëpunojmë në fusha të tjera ose të kemi një shkallë të agresionit turk që i shtyn të dy vendet në prag të një konflikti të armatosur .’

“Edhe nëse biem dakord që nuk pajtohemi për çështje specifike që kanë të bëjnë me sovranitetin territorial, ne mund ta lëmë derën hapur dhe këtë do të kërkoj në takimin tim me Erdoganin”, tha kryeministri grek.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhi: Qytetarët nuk e duan luftën

“64% e turqve nuk ndjejnë armiqësi ndaj popullit grek”