MENU
klinika

Analiza e 'Bloomberg'

Sa serioz është kërcënimi i Putinit për të përdorur armë bërthamore?

01.03.2024 - 17:47

Një tipar dallues i politikës ushtarake ruse është një gatishmëri e shprehur për të futur armët bërthamore në një luftë ndryshe konvencionale.

Kjo ndihmon për të shpjeguar se përse zhurma e shpatës së Presidentit Vladimir Putin për arsenalin e tij bërthamor që nga fillimi i luftës kundër Ukrainës në shkurt 2022 ka qenë kaq shqetësuese.

Ai ka paralajmëruar në mënyrë eksplicite se ndërhyrja nga trupat e NATO-s mund të shkaktojë lëshimin e armëve bërthamore strategjike nga Rusia në territorin e SHBA-së dhe Evropës. Gjithashtu shqetësues është qëndrimi dallues i Rusisë ndaj të ashtuquajturave armë bërthamore taktike ose jostrategjike.

This Is Not a Bluff': Putin Threatens Nuclear Response in Ukraine War

Çfarë ka bërë Rusia për të ngritur shqetësimin?

Ndërsa Putin dërgoi trupa në Ukrainë në vitin 2022, ai kërcënoi çdo komb që ndërhynte me “pasoja që nuk i keni përjetuar kurrë në historinë tuaj”. Kjo u pa gjerësisht si një kërcënim për një sulm bërthamor. Në qershor 2023, Putin tha se Rusia kishte vendosur disa nga armët e saj taktike bërthamore në Bjellorusi, një aleat që ka qenë një terren për sulmet ruse në Ukrainë. Rusia mban rregullisht stërvitje për të testuar sistemet e saj të shpërndarjes së armëve strategjike, duke përfshirë lëshimet praktike të ICBM-ve dhe raketave të lundrimit me rreze më të shkurtër veprimi. Në shkurt 2024, duke iu përgjigjur presidentit francez Emmanuel Macron që refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave në Ukrainë, Putin përmendi armët e reja strategjike ruse që po hyjnë në shërbim dhe tha se SHBA dhe Evropa “duhet të kuptojnë se ne gjithashtu kemi armë që mund të godasin objektivat në territorin e tyre. dhe se e gjithë kjo kërcënon me të vërtetë një konflikt me përdorimin e armëve bërthamore, dhe rrjedhimisht shkatërrimin e qytetërimit.”

Çfarë është një armë bërthamore taktike?

“Taktik” është një term i pasaktë për një armë bërthamore që mund të përdoret në një teatër lufte. Kjo në përgjithësi do të thotë se ka një kokë më pak të fuqishme (koka shpërthyese e një rakete, rakete ose silur) dhe shpërndahet në një rreze më të shkurtër – me mina, artileri, raketa lundrimi ose bomba të hedhura nga avionët – sesa armët bërthamore “strategjike” SHBA dhe Rusia mund të lëshojnë në atdheun e njëra-tjetrës duke përdorur raketa balistike ndërkontinentale. Marrëveshjet e kontrollit të armëve midis SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik (dhe më vonë midis SHBA-së dhe Rusisë) duke filluar në vitet 1970 u fokusuan kryesisht në numrin e armëve bërthamore strategjike, jo në ato taktike.

Inside Russia's nuclear arsenal as Vladimir Putin makes new threat to West | SBS News

Sa e fuqishme mund të jetë një armë bërthamore taktike?

Aty ku kokat më të fuqishme strategjike të sotme maten në qindra kiloton, armët taktike bërthamore mund të kenë rendiment shpërthyes më pak se 1 kiloton; shumë janë në dhjetëra kilotone. Për njëfarë këndvështrimi, bombat atomike të hedhura nga SHBA në qytetet japoneze të Hiroshima dhe Nagasaki në 1945 kishin rendiment eksploziv përkatësisht rreth 15 kilotonë dhe 20 kiloton.

Si përshtatet një sulm bërthamor në doktrinën ushtarake të Rusisë?

Që nga viti 2000, doktrina ushtarake e përbashkët e Rusisë ka lejuar përdorimin e armëve bërthamore “në përgjigje të agresionit në shkallë të gjerë duke përdorur armë konvencionale në situata kritike për sigurinë kombëtare të Federatës Ruse”. Strategjia ruse e njohur si “përshkallëzimi për të de-përshkallëzuar” parashikon përdorimin e një arme bërthamore taktike në fushën e betejës për të ndryshuar rrjedhën e një konflikti konvencional që forcat ruse janë në rrezik të humbasin. John Hyten, i cili shërbeu si zyrtari më i lartë ushtarak i armëve bërthamore të SHBA-së, thotë se një përkthim më i saktë i strategjisë ruse është “përshkallëzimi për të fituar”. Diplomatët rusë, në një përpjekje për të shuar frikën për atë që mund të ndodhë në Ukrainë, kanë thënë se armët bërthamore do të përdoren kundër forcave konvencionale vetëm nëse “vetë ekzistenca” e Rusisë do të ishte “në rrezik”.

Çfarë ka në arsenalin e Rusisë?

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes raportoi në vitin 2018 se Rusia kishte “përparësi të konsiderueshme” ndaj SHBA-së dhe aleatëve të saj në forcat taktike bërthamore dhe po përmirësonte aftësitë e ofrimit. Studiuesit në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë vlerësuan se duke hyrë në vitin 2022, Rusia kishte 4,477 koka bërthamore, nga të cilat 1,525 – afërsisht një e treta – mund të konsideroheshin taktike.

Si do të dukej një sulm taktik bërthamor?

Nina Tannenwald, autore e “Tabuja Bërthamore: Shtetet e Bashkuara dhe mospërdorimi i armëve bërthamore që nga viti 1945”, përshkruan një skenar edhe të një arme të vogël bërthamore, një me rendiment eksploziv prej 0.3 kiloton, duke prodhuar “dëm përtej kësaj të një eksplozivi konvencional.” Ajo, shkroi ajo në Scientific American në mars 2022, “mund të shkaktojë të gjitha tmerret e Hiroshimës, megjithëse në një shkallë më të vogël”. Megjithatë, është e mundur që nëse shpërthehet në lartësinë e duhur, një kokë lufte me rendiment të vogël mund të fshijë forcat kundërshtare nga poshtë pa lënë pas dëmtime afatgjata nga rrezatimi që e lënë fushën e betejës jashtë kufijve për të gjithë.

Why Vladimir Putin toned down his nuclear rhetoric

Si do të përgjigjej bota?

Për shkak se Ukraina nuk është anëtare e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut – Putini ka kërkuar që ajo të mos lejohet kurrë të bashkohet – SHBA dhe aleatët e saj nuk janë të detyruar të dalin në mbrojtje të saj. Por Perëndimi do të ishte nën presion të madh për t’iu përgjigjur një sulmi bërthamor, ndoshta edhe me një armë taktike të tijën. Nga atje, do të ishte supozimi i kujtdo. “Unë nuk mendoj se ka ndonjë gjë të tillë si aftësia për të përdorur lehtësisht armët taktike bërthamore dhe për të mos përfunduar me Armageddon,” paralajmëroi Biden në 2022. SHBA mendohet të ketë rreth 150 bomba të gravitetit bërthamor B-61 – ato të hedhura nga aeroplanë, me rendiment të ndryshueshëm që mund të jetë deri në 0.3 kiloton – të stacionuar në pesë vende të NATO-s: Belgjikë, Gjermani, Holandë, Itali dhe Turqi. Dy anëtarë të tjerë të NATO-s, Britania e Madhe dhe Franca, dihet se kanë armët e tyre bërthamore. Dhe Polonia shprehu interes për “ndarjen” e armëve bërthamore të SHBA-së, që mund të nënkuptojë çdo gjë, nga ofrimi i avionëve përcjellës ose zbulues për një mision bërthamor deri tek mbajtja e armëve.

Pse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

Gratë snajperiste poshtëruan iranianët

Kush fshihet pas Kupolës së Hekurt?

Pse “dragoi” ka në dorë rrjedhën e luftës?

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, falë Kinës

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje

Veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO-s