MENU
klinika

Pse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

18.04.2024 - 10:09

Ushtria amerikane ka dërguar për herë të parë jashtë shtetit elementë të sistemit të saj më të ri raketor me bazë tokësore, të quajtur Typhon , për të marrë pjesë në një stërvitje në Filipine.

Typhon mund të lëshojë raketa lundrimi Tomahawk dhe raketa me shumë qëllime SM-6 “Standard” , me këto të fundit, të paktën fillimisht, që veprojnë në mënyrën e sulmit tokësor si një raketë balistike.

Mbërritja e sistemit Typhon dërgon një sinjal të qartë në Pekin dhe mund të konsiderohet si veprim paraprak i asaj që do të vërehet në të ardhmen me zbatimin e planeve të reja të përbashkëta SHBA-Filipine për vendosjen e tyre të përhershme në ishuj.

Qeveria e Filipineve, në fakt, ka bërë marrëveshje me Uashingtonin për hapjen e instalimeve të reja ushtarake amerikane në arkipelag përballë qëndrimit gjithnjë e më agresiv të Kinës në Detin e Kinës Jugore.

Duke u kthyer te Typhon, nuk është e qartë se cilët elementë të sistemit kompleks të lëshimit u vendosën në Filipine për të marrë pjesë në stërvitjen “Salaknib 24”, e cila filloi më 8 prillin e kaluar dhe përfundoi të premten më 19, dhe ne as nuk e dimë. nëse do të ketë një provë gjuajtjeje ose ku janë në këtë moment.

Nga ishulli i Luzonit, një Tomahawk ka më shumë se sa shtrirje të mjaftueshme për të arritur në cepin juglindor të Kinës kontinentale, si dhe në ishullin Hainan me bazat e tij kryesore detare, si dhe, natyrisht, ishujt e pushtuar nga Kina në jug.

Deti i Kinës ku Pekini ka krijuar garnizone ushtarake. Kjo pikë e fundit është vendimtare duke pasur parasysh tensionet aktuale midis Pekinit dhe Manilës mbi sovranitetin mbi një atoll në atë masë të diskutueshme uji.

Për momentin, Kina ka refuzuar të flasë drejtpërdrejt për këtë çështje.