MENU
klinika
Albert Çaçi

Egjipt-SHBA, tentativë për afrim

Kërcënon me masa

Rusia kundër planit të Britanisë për baza të reja ushtarake

Rusia kundërshton planet e Britanisë për të ndërtuar baza të reja ushtarake në juglindje të...

Deklarata e Sekretarit të Jashtëm britanik

“Tronditet” Britania/ Brexit mund të anulohet?

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar do të përballet me...

Nga New York Times

Media, “mike” apo “armike” e Trumpit?

Ne mediat kemi një shans të dytë. Le të mos e humbasim. “Pocahontas” nuk do...

Zyrtarisht në krye të Bashkimit Europian

A mund t’i përballojë Rumania “stuhitë” në BE?

Të enjten është mbajtur ceremonia zyrtare e nisjes së presidencës gjashtëmujore të BE nga Bukureshti,...

Nga The Economist

Eksperimentet e rrezikshme të Kinës…

Njëqind vjet më parë një valë protestash studentësh tronditën qytetet e mëdha të Kinës. Të...

Nga New York Times

Trump nuk gënjeu/ Nis tërheqja e trupave nga Siria

Shtetet e Bashkuara kanë filluar tërheqjen e trupave të tyre nga Siria. Kështu njoftoi sot...

Lufta në Siri

Pompeo rikonfirmon: SHBA do të tërhiqen nga Siria

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të enjten se tërheqja e plotë e trupave...

Vizita dyditore e kancelares në Athinë

Pse grekët po protestojnë kundër vizitës së Merkel?

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Athinën sot pasdite për herë të parë në...

Nga The Economist

Britania do të largohet vërtet pa marrëveshje nga BE?

Parlamenti është kundër Brexit pa marrëveshje, por nuk mund ta parandalojë atë lehtësisht. Edhe pse...

Nga Project Syndicate

Italia duhet të “rilindë”…

Si shtëpia e Perandorisë Romake dhe e Rilindjes, Italia ka qenë prej kohësh në qendër...

Nga New York Times

Kur do t’i japë fund Trump kaosit në Amerikë?

Sigurisht, Trump e ka mbyllur qeverinë dhe tanimë kombi është në kaos. Por ka edhe...