MENU
klinika
"Mund të përdorim forcën"

Xi Jinping: Tajvani duhet dhe do të bashkohet me Kinën

"I zhgënjyer" nga Perëndimi

Putin: As na kanë ndihmuar, e as do të na ndihmojnë ndonjëherë

Vladimir Putin u ka bërë thirrje rusëve të bashkojnë forcat dhe të punojnë së bashku...

A do të ndryshojë situata politike?

Rreziqet që i kanosen botës në 2019…

Me një luftë të vazhdueshme tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, vendosjes ushtarake ruse...

Nëse SHBA vazhdon me sanksionet

Kim Jong-un kërcënon SHBA-në: Do të ndryshojmë drejtim

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka thënë gjatë fjalimit të Vitit të Ri...

Nga Project Syndicate

Tani askush nuk frikësohet më nga Brexit…

Një Brexit kaotik mund të bëjë dëme të mëdha për njerëzit e zakonshëm. Por ditët...

Nga New York Times

Gara për president/ Elisabeth Warren do të sfidojë Trump

Senatorja Elizabeth Warren, demokratja  e Massachusetts dhe një kritike e ashpër e bankave të mëdha...

Ç'të presim nga viti 2019?

Momentet më të rëndësishme të politikës botërore në 2018

Që nga afrimi midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut në Olimpiadën Dimërore deri...

Jo rastësisht e suksesshme...

Si SHBA e ndihmoi Kinën të bëhej një superfuqi…

Ndryshimet e mëdha që ka pësuar Kina gjatë dekadave janë të vështira për tu kuptuar,...

Mesazhe për liderat botërorë

Putin letër Trumpit: Rusia e hapur për dialog

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump në...

Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?

Një republikan i lartë ka thënë se Presidenti i SHBA Donald Trump mbetet i angazhuar...

Fjalimi i Vitit të Ri

Merkel: Bashkëpunimi ndërkombëtar është nën presion

Në vitin 2019 Gjermania do të marrë përgjegjësi më të madhe ndërkombëtare dhe do të...

Detajet

Eifel mbulohet nga tymi i zi/ “Jelekët e Verdhë” ndezin Parisin

 Kulla Eifel është mbuluar me tym të zi, pasi policia gjuajti ‘ Jelek Verdhët’ me gaz...